Z Gdyni

Zmiana warty w gdyńskim magistracie

Człowiek-instytucja, znany wszystkim miłośnikom Gdyni. Od 28 lat związany z gdyńskim samorządem – Jerzy Zając – 1 sierpnia przechodzi na emeryturę. Oddany  miastu, nie tylko zawodowo. Zakochany w Gdyni i regionie, niezrównany gawędziarz, z zapałem popularyzujący historię miasta oraz kulturę kaszubską. Z gdyńskim samorządem związał się w 1991 roku. Piastował funkcję naczelnika Wydziału Polityki Gospodarczej. W 1995 roku objął stanowisko Sekretarza Urzędu Miasta, które zdefiniowało jego działania dla miasta i samorządu na następne ćwierć wieku. Od 1 sierpnia Sekretarzem Miasta i Dyrektorem Urzędu Miasta Gdyni zostaje Rafał Klajnert.

Za osobiste zaangażowanie w pracę na rzecz miasta i regionu, umiejętność zjednywania sobie ludzi, doświadczenie i wiedzę oraz dużą dozę pozytywnej energii i humoru – Jerzemu Zającowi podziękował prezydent Wojciech Szczurek:

– Chciałbym ci podziękować za kawał życia i serca, które włożyłeś w pracę na rzecz miasta. Jurek przyszedł do nas obeznany w świecie, związany z PLO, a w latach 80. zaangażowany w działalność opozycyjną i z niesamowitymi pomysłami. Jego pierwszą misją była polityka gospodarcza, inwestycje i promocja. Najbardziej odcisnął swoją pieczęć w tej ostatniej dziedzinie. Gdynia wtedy zaczęła bardzo nowoczesne formy działania. Sekretarzem Miasta został w 1994 roku. Najważniejszą rzeczą w tej pracy jest to, żeby mieć z niej radość. I tej radości możemy mu wszyscy pozazdrościć. Jurek był ukochanym szefem dla wielu urzędników. Jego wielką zasługą było to, że kiedy dobierał ludzi do pracy, szukał w nich nie tylko mądrości i przygotowania merytorycznego. Brał pod  uwagę jeszcze dwie bardzo ważne cechy – to, czy ktoś lubi miasto i innych ludzi. Jeszcze raz serdecznie Ci dziękuję za te lata cudownej przygody. Na pewno będziemy się jeszcze spotykać i współpracować.

Nazywany przez pracowników dobrym duchem urzędu, przez lata skupił się na działaniach zwiększających dostępność i przyjazność gdyńskiego magistratu, zarówno pod względem jakości obsługi, jak i infrastruktury oraz wdrażania rozwiązań elektronicznych. Efektem jest rekordowa w Polsce liczba urzędowych spraw, które załatwimy on-line, okienka otwarte popołudniami i w soboty, przyjazna obsługa. To między innymi za to gdyński Urząd Miasta otrzymał miano „Przyjaznego Urzędu” w Ogólnopolskim Konkursie o Znak Jakości „Przyjazny Urząd”.

Przez lata Jerzemu Zającowi podlegały działania Ogrodnika Miejskiego. Wiele lat wytężonej pracy zaowocowało dziś wizerunkiem miasta tonącego w kwiatach, zielonego i przyjaznego ludziom oraz zwierzętom. Na czas pełnienia przez niego funkcji przypada odnowienie jednego z bardziej wyróżniających się miejsc Gdyni. Oczyszczona z chorujących drzew Kamienna Góra, a dokładnie park na jej szczycie odzyskuje swój blask. Wkrótce do użytku mieszkańców zostanie oddana przestrzeń pozwalająca na wytchnienie od miejskiego gwaru oraz spotkanie z kulturą i sztuką.
Jerzy Zając // fot. Jan Ziarnicki
Na zawodowej aktywności nie kończy się legenda Jerzego Zająca – zakochanego w mieście i regionie. Z wykształcenia jest ekonomistą, a z zamiłowania etnografem. Kiedy nie spaceruje po gdyńskim bulwarze, eksploruje kaszubskie wsie, rozmawia, słucha opowieści o dawnych czasach, zwyczajach i kulturze. Zamiłowania etnograficzne zaowocowały wydanym w 2006 roku albumem stworzonym we współpracy z Edwardem Zimmermannem „Tabaka na Kaszubach i Kociewiu”.

Jest też niezrównanym gawędziarzem i z zapałem popularyzuje historię Gdyni i jej kaszubskie korzenie. Dzieli się tym, co najcenniejsze – wiedzą i pasją. Ze zgromadzonej przez lata kolekcji stanowiącej materialny skarbiec kultury Pomorza korzystać mogą kolejne pokolenia. W otwartym w 2016 r. Kaszubskim Forum Kultury można oglądać wystawy stworzone na podstawie udostępnionych przez kolekcjonera eksponatów: „Wnętrze izby kaszubskiej” i „Kaszubskie narzędzia użytku codziennego”. Najsłynniejsza jest jednak jego kolekcja tabakier. Wiele z nich to małe dzieła sztuki użytkowej.

Lubi literaturę faktu, czasopiśmiennictwo oraz historię sztuki, ale jest też zapalonym kibicem rugby. Od 2000 roku, przez 13 lat, stał na czele Rugby Club Arka Gdynia. W tym czasie „Buldogi” sięgnęły po największe sukcesy w historii klubu – m.in. trzy tytuły mistrza Polski (2004, 2005, 2011), Puchar Europy (2005) oraz Puchar Polski (2010).

Ma wszechstronne zainteresowania, lecz przede wszystkim kocha Gdynię. Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, rozwoju demokracji i samorządności, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Jerzy Zając został odznaczony w 2010 r. Złotym Krzyżem Zasługi.

Od 1 sierpnia Rafał Klajnert – Sekretarz Miasta / Dyrektor Urzędu Miasta Gdyni

Absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, Wydziału Ekonomicznego na Uniwersytecie Gdańskim oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

 Rafał Klajnert - Sekretarz Miasta / Dyrektor Urzędu Miasta GdyniOd początku pracy zawodowej związany z samorządem. W latach 2005-2011 w Departamencie Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zajmował się wdrażaniem programów operacyjnych, realizowanych ze środków krajowych i unijnych.

W 2011 roku objął stanowisko zastępcy dyrektora Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – w 2015 r. przemianowanego na Gdyńskie Centrum Sportu (GCS) – gdzie od początku był odpowiedzialny m.in. za: inwestycje, zamówienia publiczne, promocję czy wspieranie sportowego szkolenia dzieci i młodzieży. Pod koniec 2018 r. przejął funkcję dyrektora GCS. Inicjator programu budowy i modernizacji sportowych obiektów przyszkolnych. Współtworzył Gdyńskie Poruszenie – projekt ogólnodostępnych zajęć dla mieszkańców. Współorganizował największe imprezy sportowe i rekreacyjne w historii Gdyni, m.in.: Red Bull Air Race, Volvo Gdynia Sailing Days, PKO Grand Prix Gdyni, IRONMAN 70.3 Gdynia, Gdynia Półmaraton, Gdynia Aerobaltic. Pełnił funkcję koordynatora zespołu organizacyjnego Mistrzostw Europy UEFA EURO U21 Polska 2017, Mistrzostw Świata FIFA U20 Polska 2019 i Młodzieżowych Mistrzostw Świata w żeglarstwie. Jest wiceprzewodniczącym gdyńskiej Rady Sportu.

Od 1 sierpnia 2019 r. sekretarz Miasta Gdyni oraz dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.

Pasjonat Gdyni, polskiego kina i piłki nożnej – kibic Arki Gdynia i Juventusu. Amatorsko uprawia triathlon. W przeszłości trenował koszykówkę, piłkę nożną, karate oraz kickboxing. Chwile wolne od pracy najchętniej spędza z żoną i trójką dzieci.

Na zdjęciu głównym od lewej: wiceprezydent ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz, Naczelnik Wydział Ochrony Dziedzictwa Marek Stępa, wiceprezydent ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-SpychałaJerzy Zając, prezydent Wojciech SzczurekRafał Klajnert, wiceprezydent ds. innowacji Michał Guć, wiceprezydent ds. rozwoju Marek Łucyk oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Stanisław Borski. 

fot. Jan Ziarnicki

Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie