Cztery instytucje kultury z Gdyni otrzymają finansowe wsparcie na projekty online
Cztery instytucje kultury z Gdyni otrzymają finansowe wsparcie na projekty online
Kultura Pomoc i wsparcie Redakcja poleca

Zastrzyk finansowy dla kultury w epidemii

Biblioteka, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Muzyczny i Pomorska Fundacja Filmowa zorganizują nowe kulturalne projekty online. Łącznie niemal 240 tysięcy złotych trafi do gdyńskich instytucji kultury, które aplikowały do ministerialnego programu „Kultura w sieci”. W planach m.in. niuanse powstawania musicalu, więcej gdyńskiego modernizmu w sieci czy wymiana cennej wiedzy między bibliotekami i bibliotekarzami.

Będzie jeszcze więcej kultury w formie online, która pozwoli zagospodarować wolny czas podczas pandemii. Do wyboru zarówno coś dla fanów teatru, jak i coś dla kinomaniaków. Skorzystają też fani architektury i… pracownicy bibliotek z całego kraju. Wszystkie projekty zostaną zrealizowane w sieci maksymalnie do końca października tego roku.

– Kultura to jedno z kluczowych ogniw naszego codziennego życia, co dobitnie udowodniły realia pandemii. Twórcy, artyści i muzealnicy szczególnie bali się tego, jak będzie wyglądać ich przyszłość. Udało się na szczęście podołać wyzwaniom, z powodzeniem świat kultury na czas pandemii przeniósł do sieci. Także w Gdyni, gdzie kolejne wydarzenia kulturalne w formie online mają swoje stałe grono widzów. Jestem przekonany, że w domowym zaciszu sztuka i rozrywka wysokiej jakości, do jakiej przywykliśmy w Gdyni to najlepsze, co możemy teraz otrzymać. Cieszę się, że w Gdyni powstanie kilka kolejnych inicjatyw i gorąco zachęcam do ich śledzenia – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Teatr, biblioteka, film, muzeum

Ministerialne dotacje z prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu „Kultura w sieci” otrzymały cztery instytucje działające w Gdyni. To Miejska Biblioteka PublicznaTeatr Muzyczny im. Danuty BaduszkowejMuzeum Miasta Gdyni i Pomorska Fundacja Filmowa. Do każdej z nich trafią środki, które mają pomóc w przygotowaniu nowych form wydarzeń kulturalnych związanych bezpośrednio z ich codzienną działalnością.

Najwyżej oceniono wniosek złożony przez Muzeum Miasta Gdyni, które na realizację projektu „Szkło, metal, detal. Gdyński modernizm w sieci” otrzyma aż 91 tysięcy złotych wsparcia. Podobna kwota, bo 90 tysięcy złotych zasili Pomorską Fundację Filmową, która zaproponowała działanie pod nazwą „NOWA PRZESTRZEŃ KINA. Filmowa edukacja i kultura w sieci”. Wysoko oceniono pomysł Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej, który odpowie internetowym widzom na pytanie „Jak powstaje musical?”, a pomoże w tym 35 tysięcy złotych z ministerialnej kasy. Biblioteka Gdynia adresuje z kolei swój projekt „Kierunek Wizerunek” do samych bibliotekarzy, którzy będą mogli skuteczniej promować działania swoich placówek. Na ten cel przyznano 20 tysięcy złotych dotacji.

Program dotacyjny „Kultura w sieci” to łącznie 60 milionów złotych pochodzących ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacje wspierają realizację projektów upowszechniających dorobek kultury, warsztatów i webinariów, wydarzeń kulturalnych transmitowanych w sieci, cyfrowego udostępniania zasobów muzealnych i bibliotecznych, a nawet tworzenia stron, aplikacji i wydawnictw z dziedziny kultury. Fundusze podzielono między 1182 organizacje z całej Polski: samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, fundacje i działalności gospodarcze. Wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w internecie.

Kultura #wGdyni za falochronem

To dodatkowe wsparcie dla instytucji kultury, które w obliczu pandemii stanęły w trudnej sytuacji. Przypomnijmy, że Gdynia już wcześniej wdrożyła pakiet działań wspierających lokalnych twórców i artystów.

To Falochron Kultury – narzędzia, które dają artystom pracę i wymagają od nich najwyższej staranności, a widzom i odbiorcom umożliwiają obcowanie ze sztuką. Wśród nich znalazł się m.in. konkurs na projekty artystyczne w elastycznej formule czy infolinia Wydziału Kultury dla osób i podmiotów ubiegających się o wsparcie. Dzięki temu różne wydarzenia tworzone i realizowane przez gdyńskie placówki kulturalne można na bieżąco bezpłatnie śledzić w sieci.

UM Gdyni / Autor: Kamil Złoch

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie