Biblioteki przygotowują się do otwarcia // fot. materiały prasowe
Kultura Przepisy i zarządzenia

Zanim pójdziemy do biblioteki

Biblioteka Gdynia rozpoczęła przygotowania do bezpiecznego otwarcia swoich filii i udostępnienia zbiorów czytelnikom. Już niedługo, według nowych zasad, znowu będzie można przyjść i wypożyczyć książkę, tym bardziej, że biblioteka nabyła w międzyczasie sporo nowości.

Biblioteka przygotowała nowe zasady funkcjonowania po ponownym otwarciu swoich podwoi, mające na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo czytelników i pracowników.

Nowe zasady korzystania z biblioteki

Wszyscy pracownicy Biblioteki Gdynia zostaną zobligowani do zachowania szczególnej ostrożności: dezynfekowania rąk, stosowania otrzymanych masek, przyłbic, rękawic ochronnych i dbania o szczególną czystość w miejscu pracy.

Wszystkie filie biblioteczne przejdą reorganizację stanowisk bibliotecznych. Oznacza to montaż szyb ochronnych i ograniczoną swobodę poruszania się po placówce.
Czytelnicy nie będą mogli chodzić między regałami, a książki będą wydawane przez bibliotekarzy przy stanowiskach.

Wybraną pozycję będzie można zamówić za pośrednictwem katalogu online, a o możliwości
odbioru zamówienia czytelnik zostanie poinformowany drogą mailową.

W przestrzeni bibliotecznej zapewnione zostaną środki dezynfekcyjne dla czytelników oraz wyznaczone miejsce do wypełniania kart zapisu.

Czytelnicy będą musieli zachować bezpieczny, 1,5-metrowy odstęp od siebie nawzajem.

Ograniczony również zostanie dostęp do innych form działalności biblioteki. Wyłączone z użytku będą czytelnie, sale komputerowe, usługi ksero, sprzedaż napojów i gadżetów.
Wydarzenia kulturalne i edukacyjne będą pojawiały się nadal w formie online.

Biblioteki nie będą przyjmowały darów i książek przeznaczonych na tak zwany bookcrossing. Natomiast każda wypożyczona i oddana publikacja przejdzie dziesięciodniową kwarantannę.
Na terenie biblioteki będzie również obowiązywał zakaz wprowadzania zwierząt.

Po otwarciu bibliotek, czytelnicy są proszeni o uiszczanie ewentualnych opłat w sposób bezgotówkowy, ale przede wszystkim o zachowanie szczególnej ostrożności: ograniczenia czasu pobytu do minimum oraz stosowania masek, rękawiczek ochronnych i dezynfekowania dłoni.

– Zależy nam przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa bibliotekarzom i pracownikom. Wiele obostrzeń stoi w sprzeczności z naszą ideą biblioteki jako miejsca przyjaznego i otwartego. Obecna sytuacja nie pozostawia nam jednak wyjścia. Musimy wspólnie przejść przez ten trudny czas. Liczymy, że wkrótce rzeczywistość wróci do normy, a nasze biblioteki znowu będą mogły podjąć działalność w dotychczasowej formule – mówi Natalia Gromow, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

Więcej nowych zasad dotyczących wypożyczania oraz zwrotu książek oraz data otwarcia filii zostanie podana już wkrótce.

Termin wypożyczenia wszystkich zbiorów został prolongowany do 31 maja.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej oraz na Facebooku.

UM Gdyni / Autor: Magdalena Śliżewska

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie