Image default
Na zdrowie Porady prawne Warto wiedzieć Z kraju

Prawo.pl: zakażony może być poddany obowiązkowej kwarantannie

Każdą osobę, która może być zakażona koronawirusem, można zatrzymać i poddać kwarantannie. Pozwalają na to obowiązujące przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Mimo to prezydent Andrzej Duda apeluje o podjęcie dodatkowych działań legislacyjnych w celu ochrony przed zagrożeniem.

„Chciałbym, aby zostały podjęte dodatkowe działania legislacyjne, ponieważ jest konieczność dokonania zmian w przepisach, które ułatwią ewentualną walkę z koronawirusem” – powiedział prezydent na środowym briefingu prasowym po spotkaniu m.in. z premierem, ministrem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym. O wprowadzenie zmian w prawie apelują też posłowie opozycji.

Jak podaje Prawo.pl. posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą rozszerzenia listy chorób, w których przypadku stosuje się obowiązkową hospitalizację lub kwarantannę, właśnie o koronawirusa (Covid-19). Obecnie na tej liście są m.in. gorączki krwotoczne, cholera, gruźlica. Nowela, której projekt znalazł się w Sejmie, zakłada też, że obowiązkowej kwarantannie poddane będą także osoby zdrowe, które miały styczność z zarażonym. Projekt ten nie został jednak jeszcze skierowany do prac legislacyjnych.

Brak koronawirusa na liście chorób nie oznacza jednak, że osoby zakażonej lub takiej, która miała kontakt z osobami zakażonymi, nie można poddać kwarantannie albo hospitalizacji. Jak wyjaśnia dr hab. Grzegorz Gudzbeler z Uniwersytetu Warszawskiego, podstawą do takiego działania jest art. 35 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Podobnego zdania jest dr Tomasz Miłkowski, były komendant Służby Ochrony Państwa. Podkreśla on, że w sensie formalnym podstawą, by bez zmiany w przepisach podjąć działania wobec osób chorych lub takich, w których wypadku takie podejrzenie jest oczywiste, są art. 34 i 35 wspomnianej ustawy.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/zapobieganie-epidemii-koronawirusa-w-polsce-kontrole-i,498188.html

fot. military.com

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Powiązane tematycznie

Paranoja bezmózgich Yetii

Julian Aleksander Michaś

Zdalne podpisywanie umów dla klientów firmowych Banku Pekao

Redakcja

Pomoc finansowa dla pracowników Rossmanna

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie