Image default
Biznes Z Gdyni

Zabytkowy bruk jak nowy

Zakończył się remont nawierzchni z zabytkowej kostki kamiennej na ul. 10 Lutego. 3 listopada w godzinach popołudniowych zostanie oddany do ponownego użytku.

Pod koniec października rozpoczął się remont odcinka ul. 10 Lutego, który znajduje się w najgorszym stanie technicznym – od ul. Władysława IV do ul. Mściwoja na wysokości Centrum Kwiatkowskiego. Remont obejmuje zakończony już etap przełożenia nawierzchni z kostki kamiennej na prawym pasie ruchu oraz wymianę warstw bitumicznych na lewym pasie ruchu.

– Boczne pasma bruku na ul. 10 Lutego zostały ułożone w czasie przebudowy ulicy na początku lat 30. XX w., mają więc już wartość historyczną. Stan ten ukazują fotografie archiwalne np. w książce Sławomira Kitowskiego „Gdynia – miasto z morza i marzeń”. Wówczas wykonano nawierzchnię z masy bitumicznej na środku jezdni, a po bokach pasma bruku. Było to zapewne spowodowane chęcią ochrony nowoczesnej, gładkiej nawierzchni dla samochodów i zminimalizowania jej niszczenia przez koła wozów i innych tego typu pojazdów wieku. Pasma bruku szczęśliwie przetrwały okres II wojny światowej i czasy powojenne. Są dziś ważnym świadectwem historycznego urządzenia śródmieścia Gdyni i dlatego podlegają ochronie m.in. w zapisach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego przyjętych przez Radę Miasta. – mówi Robert Hirsch, Miejski Konserwator Zabytków w Gdyni.

I dodaje:

– W czasie remontów ulicy, bruk jest układany od nowa, w miarę możliwości z użyciem tego samego materiału, ale na nowej podbudowie. Ciekawostką jest, że w czasie remontu ulicy 10 Lutego, kilkadziesiąt centymetrów poniżej, obecnego poziomu, odsłonięta została starsza warstwa bruku dawnej ulicy Kuracyjnej z początku XX wieku.

Całościowy remont odcinka ul. 10 Lutego od ul. Władysława IV do ul. Mściwoja na wysokości Centrum Kwiatkowskiego zakończy się w listopadzie.

W kolejnych latach planowana jest przebudowa ulicy 10 Lutego na odcinku od ul. Mściwoja do ul. Szkolnej, obejmująca likwidację zatoki przystankowej „3 Maja” w kierunku dworca PKP i przeniesienie przystanku za ul. 3 Maja. Prace będą współfinansowane przez Gdynię oraz inwestora prywatnego w ramach umowy drogowej.

  • Zabytkowy bruk jak nowy // fot. Kamil Złoch
    Zabytkowy bruk jak nowy // fot. Kamil Złoch

Autor: Marta Jaszczerska / UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Bezpłatne testowanie w kierunku HIV

dr. Zdrówko

Prezydent Szczurek zataił pomysły mieszkańców dotyczące Polanki Redłowskiej

Redakcja

Prezydent Gdyni zaprasza na spotkanie

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie