Morskie sprawy Sport

Za nami Puchar Prezydenta Miasta Gdyni

fot. Tadeusz Lademann / Żeglarski.info)

fot. Tadeusz Lademann / Żeglarski.info

Blisko 200 zawodników przez trzy dni rywalizowało w zakończonym w niedzielę 2 czerwca Pucharze Prezydenta Miasta Gdyni.

Puchar Prezydenta Miasta Gdyni to jedna z najważniejszych imprez organizowanych przez Yacht Klub Polski Gdynia. W tym roku w rywalizacji klas 470, 420, 29er oraz Laser Standard, Radial i 4,7 wzięło udział aż 192 zawodników. O 60 więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wysoka frekwencja nie może dziwić, ponieważ były to ostatnie regaty na gdyńskim akwenie przed lipcowymi Młodzieżowymi Mistrzostwami Świata World Sailing.

– Warunki żeglarskie w Gdyni stanowiły bardzo duże wyzwanie – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Nie jest tajemnicą, że jest to jeden z najtrudniejszych akwenów nie tylko w kraju, ale może i na świecie. Było to wyzwanie dla komisji sędziowskiej i cieszy mnie, że udało się rozegrać komplet ośmiu wyścigów.

W klasie 470 zwyciężyli Marcin Urbański i Maciej Krusiec, drugie miejsce zajęli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (wszyscy OKŻ Olsztyn), a trzecie Seweryn Wysokiński i Hanna Dzik (CSW OPTY Ustka/YKP Gdynia).

W klasie 420 dziewcząt na pierwszym miejscu uplasowały się Samira Rost i Natascha Rost (Swiss Sailing Team). Na drugim Amelia Linowska i Julia Chmiel (KS Baza Mrągowo), a na trzecim Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (KS Spójnia Warszawa). Wśród chłopców najlepiej spisali się Achille Casco i Elliot Schick (RCS Regatta Club Sisikon). Wyprzedzili Patryka Kosmalskiego i Tomasza Lewandowskiego (Chojnicki Klub Żeglarski/OKŻ Olsztyn) oraz Alexandre Grognoza i Simeo Vollnera (Swiss Sailing Team).

Wśród zawodników ścigających się w klasie Laser Standard najlepszy okazał się Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia). Drugi był Dawid Kania (ŻLKS Poznań), a trzeci Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa). W Radialu dziewcząt triumfowała Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa). Druga była Ekaterina Sanko (SDUSHOR Minsk), a trzecia Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia). Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Tytus Butowski (KS AZS AWFiS Gdańsk), drugie Łukasz Machowski, a trzecie Przemysław Machowski (obaj MKS Dwójka Warszawa).

W Laserze 4,7 dziewcząt na pierwszej lokacie uplasowała się Natalia Nadrzewia (UKS Zalew Kielce). Na drugiej Karolina Gała (KS Spójnia Warszawa), a na trzeciej Potrytsia Kutsiuk (SDUSHOR Minsk). Wśród chłopców zwyciężył Filip Olszewski (KS Spójnia Warszawa). Drugi był Anton Dragun (SDUSHOR Minsk), a trzeci Wiktor Robaczewski (SSW MOS Iława).

W rywalizacji klasy 29er dziewcząt najlepiej popłynęły Karolina Żurek i Agata Wilczewska (YKP Gdynia). Drugie były Aleksandra Wirzinkiewicz i Zuzanna Mróz, a trzecie Magdalena Chyła i Oliwia Jekiel (obie załogi z Nauticus Yacht Clubu Olsztyn). Wśród chłopców najlepsi okazali się Marceli Mierzwicki i Franciszek Borys (YKP Gdynia). Za nimi znaleźli się Sławomir Kapałka i Jakub Gołębiowski (YKP Gdynia/MOS Iława) oraz Gustaw Miciński i Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia).

– Warunki w tych regatach były ciężkie – podsumowuje Marceli Mierzwicki. – Pierwszego dnia wiało, ale później było już z tym gorzej, a wiatr był zmienny. Przeciwnicy prezentowali wysoki poziom, dlatego przez dwa dni trzy załogi pływały równo. Dopiero dzisiaj udało się nam zdobyć przewagę.

WYNIKI

Zdjęcia cz. 1
Zdjęcia cz. 2

Jędrzej Szerle / www.zeglarski.info

Powiązane tematycznie

Stowarzyszenie „FLAUTA” Gdynia ogłasza!

Redakcja

Jacek Noetzel zwycięzcą 68. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej

Redakcja Sportowa

Dzieciaki do Rakiet: kolejna edycja konkursu dla szkół

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie