Image default
Morskie sprawy

Z Gdyni do Gdyni samotnie dookoła świata

Rafał Moszczyński okrąży Ziemię w samotnym rejsie non stop na trasie Gdynia-Gdynia. Dokona tego w 40. rocznice legendarnego wokółziemskiego rejsu Henryka Jaskuły. Żeglarz stawia sobie ambitny cel pokonania tej samej trasy, ale w czasie dwukrotnie krótszym.

Henryk Jaskuła jest pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Dokonał tego na przełomie 1979 i 1980 roku, a zajęło mu to dokładnie 344 dni. Teraz w rocznicę rejsu Jaskuły wyczyn, tą samą trasą, ale w znacznie krótszym czasie planuje pokonać Rafał Moszczyński.

– Żeglarstwo to dla mnie naturalne środowisko, w którym odnajduję prawdziwą radość i łatwość w realizowaniu celów. Opłynięcie kuli ziemskiej dookoła, samotnie i bez zawijania do portów, to moim zdaniem jedno ze szczytowych osiągnięć wyczynowego żeglarstwa morskiego. Myślę, że można je porównać jedynie z Koroną Himalajów tyle, że zdobywaną w samotności – mówi żeglarz.

Plan rejsu zakłada m.in. podróż przez cieśninę Sund, Kanał La Manche w stronę Kapsztadu, Australii, Nowej Zelandii przez Przylądek Horn i z powrotem do Gdyni, fot. facebook.com/solononstop2019/

32 000 mil morskich, bez zawijania do portu, pokonane samotnie, w 150 dni. To plan rejsu, który zakłada wyjście z gdyńskiej mariny i dalszą podróż przez cieśninę Sund na Morzu Bałtyckim, Kanał La Manche w kierunku wschodnim w stronę Kapsztadu, Australii, Nowej Zelandii przez Przylądek Horn i następnie z powrotem do Gdyni.

Start wyprawy zaplanowany jest na listopad 2019 r. jednak proces budowy specjalnie zaprojektowanej łódki Caravela 950 Racer można już śledzić na stronie SoloNonStop2019. 

Powstający w usteckiej stoczni jacht ma 9,5 metra długości, 3-metrowy kil z 750 kilogramami balastu oraz maszt o wysokości 12,20 metra. Całkowita powierzchnia żagli wynosi około 180 m². Jacht rozwija prędkość do 18 węzłów w ślizgu i z pełnym wyposażeniem niezbędnym do podjęcia żeglugi oceanicznej przez 4 – 5 miesięcy będzie ważył mniej niż 3 tony.

Rafał Moszczyński to dwukrotny złoty medalista Mistrzostw Świata klasy Micro w dywizji Cruiser i Racer, zwycięzca regat oceanicznych samotników TRANSATLANTYK 2016, uczestnik regat samotników Puchar Poloneza 2015, wielokrotny zdobywca i medalista Długodystansowych Mistrzostw Polski i flotowych Mistrzostw Polski oraz czterokrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej Grand Prix Pucharu Polski klasy Micro.

Powiązane tematycznie

Obrońcy klimatu ponownie blokują import węgla do Polski

Eko Animals

Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski

Eko Animals

Stocznie porażone „dobrą zmianą”

Redakcja Morska

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie