Gdynia jest doceniana przede wszystkim za szybkie i trafne decyzje związane ze skutkami pandemii, fot. Kamil Złoch / Przemysław Kozłowski
Gdynia jest doceniana przede wszystkim za szybkie i trafne decyzje związane ze skutkami pandemii, fot. Kamil Złoch / Przemysław Kozłowski
koronawirus Redakcja poleca Z Gdyni

„Wzorzec reagowania”. Gdyńska walka z pandemią na topie

Gdynia wzorcowo zareagowała na kryzys wywołany pandemią COVID-19, celnie oceniła potrzeby i podjęła skuteczne działania. Takie wskazanie znalazło się w nowym raporcie „Europolis. Miasta naprzeciw kryzysom”. Miasto wybrano jako jeden z wiodących przykładów świetnego reagowania na zagrożenia obok m.in. Berlina czy Krakowa.

Kiedy skala pandemii koronawirusa i idących za nią obostrzeń szybko przybierała na sile, gdyński sztab kryzysowy błyskawicznie zabrał się do pracy. Jeszcze zanim społeczeństwo zaczęło odczuwać poważniejsze efekty kryzysu, miasto przedstawiło nowe formy wsparcia, nazwane „Gdyńskim Falochronem”. Przeanalizowano najważniejsze potrzeby i wyznaczono obszary, w których pomoc jest szczególnie potrzebna. Udało się ochronić lokalny biznes, twórców kultury, organizacje czy stowarzyszenia.

Rozwiązania zaproponowane przez Gdynię podczas pandemii odbijają się szerokim echem i zdobywają uznanie – miasto znalazło się w tegorocznym raporcie „Europolis. Miasta naprzeciw kryzysom” jako jeden z zaledwie pięciu wzorowych przykładów reagowania na zagrożenia. Opracowanie to przygotowała Polityka Insight razem z Polską Fundacją im. Roberta Schumana i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.

– Najlepiej radzą sobie te miasta, które wyciągają wnioski z minionych kryzysów, zbierają szczegółowe informacje o parametrach istotnych dla wystąpienia potencjalnej sytuacji kryzysowej i na bieżąco wdrażają środki zapobiegawcze. (…) Wytypowaliśmy pięć ośrodków, które mogą stanowić wzorzec reagowania na zagrożenia i które w ciągu ostatnich kilku lat skutecznie zarządziły potencjalną lub faktyczną sytuacją kryzysową – czytamy w raporcie „Europolis. Miasta naprzeciw kryzysom”.

Gdynia znalazła się w raporcie w gronie miast takich jak Berlin, Kraków, Bydgoszcz i Jaworzno. Każde z nich to zupełnie odrębny przykład skutecznego radzenia sobie z kryzysami – niezależnie od tego, czy zagrożenie stanowiła pandemia, nasilający się smog, miejska retencja, liczba wypadków drogowych czy problemy rynku mieszkaniowego.

– Pandemia koronawirusa jest zupełnie nowym doświadczeniem, zagrożeniem, które wymaga równie nowych, niesprawdzanych wcześniej reakcji i rozwiązań. Zarazem ta nowa rzeczywistość wymagała błyskawicznego działania, nie dając czasu na długi namysł czy zamawianie ekspertyz. Pomogła nam charakterystyczna dla Gdyni otwartość na innowacje i dobry dialog z mieszkańcami, który umożliwił sprawne diagnozowanie wyzwań i niebezpieczeństw. Dane statystyczne już potwierdziły, że miejskie wsparcie uratowało lokalną gospodarkę przed zapaścią, a zaproponowane przez nas formy pomocy trafiły w najpilniejsze potrzeby. Pokazaliśmy nie tylko przedsiębiorcom, ale i twórcom, stowarzyszeniom czy organizacjom, że mogą liczyć na miasto w dobie największego kryzysu. Kolejny raz, i to w boju, sprawdziliśmy się jako wspólnota – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wzory do naśladowania wyłoniono pod kątem wyciągania wniosków z wcześniejszych lat, dostrzegania istotnych parametrów i wdrażania środków zapobiegawczych. Doceniono szczególnie zapał samorządów do przeciwstawiania się trudnym sytuacjom.

– Cechą postawy samorządowców, która łączy opisane wyżej przypadki, jest śmiałość i inicjatywność. Każde z opisanych miast samodzielnie przedsięwzięło działania w obszarze problemu, który był lokalnie dotkliwy; nie czekało na sygnał z góry. Być może właśnie w sytuacjach kryzysowych najpełniej wyraża się polska ustrojowa zasada subsydiarności, czyli sprawowania rządów możliwie oddolnych, w naszym przypadku prowadzonych na poziomie gminy, a więc także i miasta – czytamy w podsumowaniu raportu „Europolis. Miasta naprzeciw kryzysom”.

Przypomnijmy, że to już szósta edycja raportu towarzyszącego corocznej konferencji „Europolis”. To jedno z największych w Polsce cyklicznych spotkań na temat rozwoju miast, którego inicjatorami w 2013 roku były Fundacja Schumana, miasto stołeczne Warszawa i Fundacja Konrada Adenauera.

W odniesieniu do sytuacji związanej z pandemią tym razem zadecydowano o „odwróceniu” rankingu – stąd w raporcie zawarto zestawienie największych zagrożeń ujęte z perspektywy samorządów. Opracowano je na podstawie kwestionariuszy wypełnionych przez przedstawicieli 40 miejskich centrów zarządzania kryzysowego. Pytania dotyczyły zagrożeń dla stanu środowiska, bezpieczeństwa oraz spójności społecznej. Urzędnicy wskazali upały, epidemie i smog jako najpoważniejsze zagrożenia.

Z pełną treścią raportu „Europolis. Miasta naprzeciw kryzysom” można zapoznać się na stronie internetowej europolis.schuman.pl.

Autor: Kamil Złoch UM GDYNI

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x