zdj. ilustracyjne
Na sygnale Z Gdyni

Wykryto nieprawidłowości. Prezydent powiadomił prokuraturę

W wyniku kontroli ujawniono, że pracownik Urzędu Miasta Gdyni, nadużywając zaufania oraz wykorzystując niedoskonałość w systemie informatycznym, wypłacał na wskazane przez siebie konta bankowe nienależne świadczenia wychowawcze i rodzinne. Natychmiast po ustaleniu wyników kontroli pracownik, który przyznał się do swoich czynów, został zwolniony dyscyplinarnie. Prezydent Gdyni złożył w prokuraturze doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Kontrola została wszczęta po informacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącej niezgodności numerów PESEL z imionami i nazwiskami osób pobierających świadczenia, zarejestrowanych w centralnej bazie beneficjentów. Wnikliwa analiza dokumentów i zapisów w systemie wykazała, że nieuczciwy pracownik wpisywał nieistniejące dane osobowe na podstawie nieistniejących wniosków i w ten sposób przyznawał fikcyjnym osobom nienależne świadczenia. Ustaleń, czy inkasował je sam czy dzielił się z innymi osobami, dokonają już organy ścigania.

Co prawda dostarczany przez ministerstwo system informatyczny automatycznie wykrywa niektóre błędy, np. dotyczące niezgodności numeru PESEL, ale jednocześnie umożliwia pracownikowi wymuszenie zignorowania takiego błędu i dalsze procedowanie aż do zatwierdzenia wypłaty. Łączna kwota wypłat, dokonywanych w ten sposób od 2011 roku, przekracza 100.000 zł.

Niestety, miasto nie ma narzędzi do regularnej weryfikacji wpisywanych do systemu danych, ani przyznanych świadczeń. Na bazie analiz mechanizmu przestępczego procederu, który zaistniał w Gdyni, prezydent wystąpi do MRPiPS o wbudowanie w system lepszych zabezpieczeń, które uniemożliwią podobne sytuacje w przyszłości.

Prezydent Wojciech Szczurek zwrócił się do pracowników Urzędu Miasta, wskazując, że nie traci zaufania do rzeszy rzetelnych urzędników, ale przestrzega, że każdy, kto dopuści się nieuczciwości lub nadużyć – choćby w mniejszej skali – musi liczyć się z nieuchronnymi konsekwencjami dyscyplinarnymi oraz zgłoszeniem sprawy do prokuratury.

zdj. ilustracyjne

Autor: Kamil Złoch // UM GDYNI

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x