Polityka Z Gdyni

Wybory do rad dzielnic – informator dla kandydata

Wybory do rad dzielnic – informator dla kandydata

Trwają przygotowania do zaplanowanych na niedzielę 31 marca 2019 r. wyborów do rad dzielnic. Wyborcom przysługuje prawo zgłaszania kandydatów na radnych. Informujemy jak zrobić to prawidłowo.

Kandydatury należy zgłaszać do Miejskiej Komisji Wyborczej w formie listy kandydatów. Poprzez listę kandydatów rozumie się zarówno zgłoszenie jednej, jak i wielu osób. Termin złożenia odpowiednich dokumentów upływa 1 marca 2019 roku o godz. 20:00.

Każda osoba, która chce poprzeć daną listę kandydatów, zobowiązana jest podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL. Całość potwierdzić należy własnoręcznym podpisem.

Arkusz wykazu osób popierających kandydata lub kandydatów musi zawierać imiona i nazwiska kandydatów, okręg wyborczy (dzielnicę), do rady którego pretendują, oraz miejsce na podpisy mieszkańców popierających kandydaturę.

Pojedynczy arkusz zawiera 25 miejsc na wpisy mieszkańców. Po zapełnieniu karty należy sporządzić nową, wykorzystując ten sam wzór arkusza. Każda kolejna karta z wykazem osób popierających musi zawierać nazwiska kandydatów, tak by każdy kolejny mieszkaniec miał wiedzę, czyją kandydaturę popiera.

Wybordy do rad dzielnic 2019

Wyborca może udzielić swojego poparcia dowolnej liczbie potencjalnych radnych, a raz udzielonego poparcia nie można wycofać.

Aspirujący do rady dzielnicy mogą startować tylko z jednej listy kandydatów. Zabrania się dopisywania kolejnych kandydatów do listy po rozpoczęciu zbierania podpisów poparcia.

Należy zgromadzić minimum 25 podpisów średnio na kandydata. Oznacza to, że w przypadku listy, na której znajduje się więcej niż jeden kandydat, należy uzyskać odpowiednio więcej podpisów, np. w przypadku listy z 4 kandydatami – minimum 100 podpisów.

W związku z nieprawidłowościami, które zdarzają się w wykazach osób popierających, zaleca się, by liczba podpisów była odpowiednio większa. Po 1 marca 2019 roku jej uzupełnienie będzie niemożliwe.

Szczegółowe informacje na temat zasad i trybu przeprowadzania wyborów do rady dzielnicy można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej, załączonym poniżej dokumencie, jak również w Wydziale Organizacyjnym Urzędu Miasta Gdyni pod nr tel. 58 66 88 600 lub 58 66 88 611 oraz pod adresem e-mail wydz.organizacyjny@gdynia.pl.

Powiązane tematycznie

Nowe trasy rowerowe w mieście

Redakcja

SLD składa zawiadomienie do prokuratury ws. wiceministra Piebiaka

Homo Politicus

Nie ma zgody na ksenofobię

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie