Polityka Z kraju

Wybory do PE: już 11 zarejestrowanych komitetów wyborczych

© European Union 2017 - Source: EP/Marc DOSSMANN

Jak dotąd PKW zarejestrowała 11 komitetów wyborczych, które wystawią swoich kandydatów w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Do ośmiu wcześniej zarejestrowanych komitetów dołączyły trzy nowe. Są to: Komitet Wyborczy Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi, Komitet Wyborczy Związku Słowiańskiego oraz Komitet Wyborczy Jedność Narodu.

Lider Ruchu Prawdziwa Europa – Europa Christi

prof. Mirosław Piotrowski zapowiadał niedawno, że ugrupowanie to pójdzie do wyborów wspólnie z Prawicą Rzeczypospolitej i Zjednoczeniem Chrześcijańskich Rodzin, by „razem naprawiać Europę”.

„Sojusz nie jest formacją zamkniętą – otwieramy się na wszystkie siły społeczne i polityczne, którym bliska jest Europa, na jaką kiedyś umawiali się jej ojcowie założyciele. A więc: +Europa chrześcijańska+, +Europa wszystkich jej narodów+, +Europa bez armii biurokratów, nonsensownych dyrektyw i absurdów+, +Europa bez moralnego chaosu i promocji LGBT++, +Europa opowiadająca się za cywilizacją życia”

 – oświadczyli we wspólnym komunikacie liderzy trzech partii prawicowych: prof. Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa), dr Krzysztof Kawęcki (Prawica Rzeczypospolitej) oraz dr Bogusław Rogalski (Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin).

Związek Słowiański,

który także zarejestrował swój komitet to ugrupowanie, na swojej stronie internetowej deklaruje, że „broni praw i interesów Narodu Polskiego oraz dba o zachowanie jego słowiańskiej tożsamości, a swoje cele „realizuje przez aktywne uczestnictwo w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym”.

Ostatni z zarejestrowanych komitetów Jedność Narodu

deklaruje na swoich stronach, że jest organizacją dostrzegającą „kryzys, w jakim znalazł się nasz naród i państwo”. „Polska wydobyła się z narzuconego przemocą systemu komunistycznego, ale rządzące do tej pory elity nie potrafiły wykorzystać wielkiej dziejowej szansy i Polska znajduje się dziś na niebezpiecznym zakręcie” – głosi deklaracja ideowa ugrupowania. „Jednak nie opuszczamy rąk. Podejmujemy wspólny, zorganizowany wysiłek, aby go przezwyciężyć. Dla nas naród istnieje i rozwija się w kulturowo-duchowej jedności, gdzie +NIE MA LUDZI NIEPOTRZEBNYCH+” – deklaruje ugrupowanie.

Wcześniej PKW zarejestrowała:

Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz’15; Komitet Wyborczy Ruch 11 Listopada; Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy; Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej; Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Komitet Wyborczy Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski; Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni oraz Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym,

tylko komitetom utworzonym przez partie polityczne i koalicje partii politycznych oraz przez wyborców przysługuje prawo zgłaszania kandydatów na europosłów i prowadzenia – na zasadzie wyłączności – kampanii wyborczej na rzecz kandydatów. Dopiero gdy PKW przyjmie zawiadomienie, komitet wyborczy może wykonywać czynności wyborcze, w tym dotyczące zgłaszania list kandydatów na europosłów, czy pozyskiwać i wydatkować środki finansowe.

Termin rejestracji list kandydatów startujących wyborach do PE mija 16 kwietnia.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja.

Powiązane tematycznie

Jakie „razem” Polaków?

Redakcja

PiS chce przeliczenia głosów w sześciu okręgach do Senatu

Homo Politicus

Devil-Cars przekazali ponad 17 tysięcy zł na rzecz hospicjów dla dzieci

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie