fot. Gaba Kucz
Gdynia Senioralna

Wracają zajęcia w placówkach pobytu dziennego

Gdyńskie placówki pobytu dziennego dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów od poniedziałku, 8 czerwca, wznawiają zajęcia. Każda działać będzie według specjalnie opracowanego dla niej planu, w którym wszystko podporządkowane jest bezpieczeństwu uczestników zajęć i pracujących z nimi osób.

Za prawie 400 osobami korzystającymi z oferty gdyńskich dziennych placówek wsparcia trzy długie miesiące bez zajęć i spotkań w grupach. Dzienny Dom Pomocy Społecznej, trzy środowiskowe domy samopomocy, cztery warsztaty terapii zajęciowej, dwa kluby terapii zajęciowej i dwa kluby samopomocy 12 marca, z powodu zagrożenia epidemicznego, zawiesiły działalność stacjonarną. Terapeuci i pedagodzy kontaktowali się ze swoimi podopiecznymi przez telefon, komunikatory i portale społecznościowe. Utrzymywali w ten sposób ciągłość pracy, ale podkreślali, że nic nie zastąpi kontaktów osobistych – bo w ich pracy bardzo ważne jest obserwacja zachowań, reakcji, spontaniczne okazywanie uczuć, wspólny śmiech czy refleksja.

– Po trzech miesiącach zawieszenia działalności stacjonarnej w poniedziałek, 8 czerwca, placówki dzienne wracają do pracy – w ograniczonym zakresie i z obostrzeniami mającym zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i kadrze – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Dostosowaliśmy się  do rekomendacji wydanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Zdrowia oraz Państwową Inspekcję Sanitarną. Zajęcia będą prowadzone w mniejszych grupach, z zachowaniem dystansu społecznego, a częściowo także zdalnie. Wszystkim przebywającym w placówce mierzona będzie temperatura, pomieszczenia będą często dezynfekowane i wietrzone. Wiem, jak bardzo uczestnicy czekają na wspólne zajęcia, wiem jakie znaczenie w terapii czy aktywizacji ma praca w grupie, dlatego przywracamy możliwość jej prowadzenia, choć w niepełnym wymiarze godzin.

I tak, zajęcia dla zmniejszonej liczby uczestników od poniedziałku odbywać się będą w Zespole Świetlic Opiekuńczych przy ul. Armii Krajowej, Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Gen. Maczka, Środowiskowym Domu Samopomocy Maczka i Środowiskowym Domu Samopomocy Wąsowicza. Środowiskowy Dom Samopomocy Maciejewicza planuje uruchomienie zajęć dla wszystkich uczestników – umożliwia to zarówno przestrzeń ośrodka, jak i zasoby kadrowe.

– Zajęcia wznawiają też organizacje pozarządowe prowadzące warsztaty terapii zajęciowej na podstawie zawartych z gminą umów

 – dodaje Katarzyna Stec, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. –

W czterech z pięciu placówek w zajęciach będzie uczestniczyć zmniejszona liczba uczestników. Niektóre planują pracę w skróconych godzinach, niektóre na dwie zmiany.

Mowa tu o WTZ Caritas, WTZ PSONI, WTZ Cisza, KTZ Cisza i WTZ Adapa.

Wszystkie jednostki – zarówno prowadzone przez gminę, jak i organizacje pozarządowe – zaopatrzone są w środki ochrony indywidualnej oraz higieniczno – sanitarne, do dezynfekcji.

 fot. Gaba Kucz

Autor: Aleksandra Dylejko

UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie