Witacz z herbem Gdańska wrócił na swoje miejsce
Za miedzą

Witacz z herbem Gdańska wrócił na swoje miejsce

Betonowy witacz z herbem Gdańska trzymanym przez dwa lwy wrócił na swoje miejsce przy Trakcie Św. Wojciecha. Po zabiegach konserwatorskich odnowiona rzeźba znów pozdrawia kierowców wjeżdżających do Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego.

Zabytkowy witacz na granicy Gdańska i Pruszcza Gdańskiego stał od lat 60. ubiegłego wieku. Upływ czasu i warunki atmosferyczne nie obeszły się z nim łagodnie, dlatego musiał zostać poddany kompleksowej renowacji.

Witacz został zdemontowany i przewieziony do pracowni konserwatorskiej, gdzie uzupełniono ubytki materiału rzeźbiarskiego, wypełniono spękania oraz gruntownie wyczyszczono ponad 50-letnią rzeźbę. Po wypiaskowaniu witacz odzyskał swój pierwotny kolor, a następnie został zaimpregnowany, by w dobrej formie wytrwał kolejne dziesięciolecia.

W procesie renowacji witacza konieczne było również wyremontowanie konstrukcji, która podtrzymywała rzeźbę na wysokości 2,5 metra. Betonowe słupy były w złym stanie technicznym, dlatego niezbędne stało się wykonanie dla nich nowego fundamentu.

6 sierpnia odnowiony witacz został zamontowany w swojej docelowej lokalizacji na Trakcie Św. Wojciecha

Magdalena Kiljan

Magdalena Kiljan
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie