Polityka Wersje i kontrowersje Ze Świata

Wiśniewska: poparcie dyrektywy o prawie autorskim to głos za cenzurą prewencyjną

© European Union 2019 – Source: EP/Marc Dossmann

Poparcie dyrektywy o prawie autorskim to głos za prewencyjną cenzurą i subiektywnym blokowaniem treści – oceniła w rozmowie z PAP europosłanka Jadwiga Wiśniewska (EKR, PiS).

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk uważa, że wolność w internecie jest niezagrożona.

Zdaniem Wiśniewskiej niejasność pojęć i terminów użytych w dyrektywie, przegłosowanej we wtorek przez Parlament Europejski, będzie wywoływała niepewność wielu zainteresowanych stron i w rezultacie może ograniczać prawa obywateli UE.

„Prawo i Sprawiedliwość jest za poszerzaniem obszarów wolności. Prawa autorskie trzeba chronić, ale nie kosztem praw użytkowników internetu” – podkreśliła.

Według Wiśniewskiej regulacja wzmacnia dominującą pozycję gigantów medialnych i osłabia mniejsze podmioty, których nie będzie stać na płatne licencje. „Projekt był +testowany+ w Niemczech i Hiszpanii i doświadczenie to pokazuje, że małe wydawnictwa po prostu padły. Spowoduje to zakłócenia na rynku i pogłębienie dominacji dużych platform” – uważa europosłanka.

Tego samego zdania jest jej partyjny kolega, europoseł Karol Karski (EKR, PiS), który odnosząc się do polaryzacji stanowisk w PE podkreślił, że po każdej stronie sporu były argumenty, natomiast regulacje generalnie są korzystniejsze dla wielkich koncernów medialnych. Karski zadeklarował, że dla niego najważniejsza w tej sprawie jest wolność internetu i dlatego głosował za odrzuceniem dyrektywy.

„Generalnie te rozwiązania są korzystne dla dużych koncernów medialnych, które są właścicielami wielu materiałów, wielu praw autorskich. Natomiast z punktu widzenia naszych mediów krajowych, z punktu widzenia mniejszych, średnich mediów, mediów polskich, to są to rozwiązania niekorzystne. Nie mówię o +odnogach+ ogólnoświatowych koncernów, co widać nawet po podejściu do tematu” – ocenił Karski.

Również jego zdaniem wdrożenie przepisów będzie oznaczało wprowadzenie prewencyjnej cenzury w internecie. „Ci, którzy prowadzą strony internetowe, będą zobligowani, aby sprawdzać wstępnie, czy te treści są zgodne z przepisami prawa autorskiego i prawami pokrewnymi, ale przy okazji będą dokonywali innej weryfikacji (…), będzie się więc odbywała wstępna selekcja” – podkreślił europoseł.

Zupełnie inny pogląd zaprezentował w środę dziennikarzom w PE w Strasburgu szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który powiedział, że przyjęta przez europarlament dyrektywa to rozwiązanie bezpieczne z punktu widzenia wolności w internecie.

„Odnoszę wrażenie, że wiele argumentów przeciwko dyrektywie miało charakter trochę demagogiczny.

Według mojej oceny nie są zagrożone wolności w internecie” – oświadczył Tusk. Jego zdaniem dzięki nowym regulacjom obrona praw autorskich wreszcie doczekała się „może nie idealnych, ale sensownych rozwiązań”.

Głosowanie w PE to nie koniec procedury legislacyjnej.

Wtorkową decyzję Parlamentu będą musiały zatwierdzić jeszcze państwa członkowskie. W niektórych krajach UE, w tym Polsce, dyrektywa budzi kontrowersje. Bywa określana mianem ACTA2, a podstawowa obawa jej przeciwników dotyczy możliwości ograniczenia wolności słowa w internecie. Najwięcej wątpliwości budzą artykuły 11 i 13 dyrektywy, które wprowadzają obowiązek filtrowania treści pod kątem praw autorskich i określają tzw. prawa pokrewne dla wydawców prasowych.

W Polsce projekt dyrektywy oprotestowała szeroka koalicja,

w której skład weszły m.in. Związek Pracodawców i Przedsiębiorców, Związek Cyfrowa Polska, Federacja Konsumentów czy Krajowa Izba Gospodarcza. Tuż przed głosowaniem koalicja zaapelowała do polskich europarlamentarzystów o odrzucenie dyrektywy. Podobnych obaw nie mieli redaktorzy naczelni 30 dużych polskich gazet, którzy lobbowali za poparciem regulacji. Dzienniki te ukazały się w poniedziałek z niezadrukowaną stroną tytułową.

Parlament Europejski w wydanym w środę oświadczeniu podkreślił,

że regulacje nie dotyczą zwykłych użytkowników, a będą miały wpływ jedynie na duże platformy internetowe i agregatory wiadomości, takie jak YouTube, Google News czy Facebook. Miałyby one zostać zobowiązane do „płacenia twórcom – artystom, muzykom, aktorom, agencjom prasowym i ich dziennikarzom – należnego wynagrodzenia”.

„Nie powstaną żadne nowe prawa ani obowiązki; treści, które są obecnie legalne i które można udostępniać, pozostaną legalne i dostępne” – podkreślono w komunikacie PE.

Europarlament zaprzeczył, jakoby dyrektywa miała wprowadzić cenzurę.

W komunikacie podkreślono ponadto, że osiągnięte porozumienie przewiduje szczególną ochronę platform typu start-up.

Ze Strasburga Mateusz Kicka/EUROPAP

Powiązane tematycznie

NIK o Krajowej Administracji Skarbowej

Redakcja

W Kropywnyckim upamiętniono rodaków

Homo Politicus

Konfederacja: Krzysztof Bosak kandydatem na prezydenta

Homo Politicus

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie