Warto wiedzieć Ze Świata

W 2020 r. studia w Anglii dla obywateli UE na dotychczasowych zasadach

Kings College Cambridge
Kings College Cambridge/pixabay

Studentów z Unii Europejskiej, którzy rozpoczną studia w Anglii w roku akademickim 2020/21, będą obowiązywały dotychczasowe zasady finansowania studiów – zapowiedział we wtorek w Brukseli brytyjski minister Chris Skidmore.

Oznacza to, że obywateli UE, którzy zdecydują się rozpocząć studia na angielskich uczelniach w roku akademickim 2020/21, będą obowiązywały takie same opłaty za studia, co studentów rodzimych. Aktualnie studenci „krajowi” płacą do 9250 funtów rocznie, podczas gdy zobowiązania finansowe studentów „zagranicznych” mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy funtów rocznie.

Jak podkreślił podczas wtorkowej wizyty w Brukseli Chris Skidmore – który w rządzie Theresy May odpowiedzialny jest m.in. za naukę i szkolnictwo wyższe – obywatele UE będą mieć zapewniony status studentów „krajowych” przez cały czas trwania studiów. Dzięki temu będą mogli również ubiegać się o pomoc finansową – m.in. o pożyczkę na pokrycie czesnego – na dotychczas obowiązujących zasadach, niezależnie od tego, czy dojdzie do tzw. bezumownego brexitu.

„Trzeba zaznaczyć, że choć zdecydowaliśmy się odejść z Unii Europejskiej, nie odchodzimy z Europy – a nasze uniwersytety prosperują dzięki różnorodności wynikającej ze statusu globalnych instytucji” – podkreślił Skidmore, cytowany w komunikacie prasowym brytyjskiego rządu.

Równocześnie brytyjski rząd zapewnił, że informacje na temat warunków obowiązujących europejskich studentów rozpoczynających naukę po roku akademickim 2020/21 zostaną podane z „odpowiednim wyprzedzeniem”.

Podobne zapewnienia złożył już w kwietniu rząd szkocki. Zadeklarował on, że studenci europejscy będą mogli w 2020 r. ubiegać się o miejsce na szkockich uniwersytetach na takich samych zasadach, co studenci szkoccy.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane tematycznie

Polak wśród laureatów europejskiego konkursu dla młodych naukowców

Redakcja

Izrael przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi

Homo Politicus

Autor-widmo? Plagiat? Twórczość równoległa? – jakie są formy korzystania z cudzej twórczości

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie