Z Gdyni

Uroczyście i radośnie, czyli 15 sierpnia #wGdyni

Święto Wojska Polskiego obchodzimy w rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli 15 sierpnia. W Gdyni, z racji bliskości z morzem, w programie wydarzenia prym wiedzie Marynarka Wojenna. Oficjalna część uroczystości rozpocznie się tego dnia o godz. 12.00 na nabrzeżu Pomorskim przed OM ORP „Błyskawica”. Oprócz oficjalnych obchodów czekają nas atrakcje przygotowane przez Muzeum Marynarki Wojennej.

Marynarka Wojenna i jej historia jest ważną częścią gdyńskiej tożsamości. W naszym mieście znajdują się: uczelnie, muzeum, port wojenny i instytucje, których istnienie jest nierozerwalnie związane z tą formacją wojskową. Rok temu, z okazji 100-lecia jej istnienia, dowództwo wróciło do Gdyni, ku wielkiej radości mieszkańców. Chociaż  w tym roku centralne obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się na Śląsku, 15 sierpnia myślami będziemy z marynarzami, którzy swoje losy związali z Gdynią. O godz. 8.00 zostanie podniesiona wielka gala banderowa na okrętach Marynarki Wojennej. O godz. 8.30 zaplanowano uroczystość na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu, gdzie na Kwaterze Pamięci zostaną złożone kwiaty. Godzinę później w kościele garnizonowym przy ulicy Śmidowicza rozpocznie się uroczysta msza święta.
O godz. 12.00 na nabrzeżu Pomorskim przed OM ORP „Błyskawica” odbędzie się centralna część uroczystości. Wezmą w niej udział samorządowcy, przedstawiciele wojska i mieszkańcy.
Z okazji Święta Wojska Polskiego sporo będzie się działo także w Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) oraz przy klubie Marynarki Wojennej Riwiera (ul. Zawiszy Czarnego 1). Warto pamiętać, że 15 sierpnia jest świętem uroczystym, ale też radosnym. Zwykło się mawiać, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Znaną i lubianą atrakcją jest piknik marynarski, który rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do godz. 15.00. W tym czasie będzie można obejrzeć pokazy grup rekonstrukcyjnych i spróbować pysznej grochówki z prawdziwej polowej kuchni. Atrakcje są bezpłatne. Przez cały dzień (w godz. 10.00-18.00) Muzeum Marynarki Wojennej będzie otwarte dla zwiedzających (wejścia nie będą biletowane). Muzealna nowoczesność, multimedia połączone z klasyką i zabytki pełne śladów przeszłości tworzą tutaj opowieść o ponad stu latach historii polskiej Marynarki Wojennej – ludziach, okrętach, dokonaniach – kształtowaniu się narodowej morskiej tożsamości oraz tradycji biało-czerwonej bandery. Tego dnia będzie też można za darmo zwiedzić flagową gdyńską atrakcję, czyli okręt-muzeum ORP „Błyskawica” (w godz. 14.00-18.00) zacumowany przy alei Jana Pawła II.
Cierpliwi będą mogli zobaczyć, jak po zachodzie słońca gala banderowa na okrętach Marynarki Wojennej przechodzi w galę świetlną, którą gasi się o północy dnia świątecznego.

fot. Karolina Szypelt

Autor: Karolina Szypelt / UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie