Polityka Ze Świata

Unia wzmacnia ochronę granic

Hungarian-Serbian border barrier fot. es.wikipedia.org

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady UE uzgodnili w czwartek przepisy, które mają wzmocnić Europejską Straż Graniczną i Przybrzeżną. Zreformowany Frontex ma wypełnić obecne luki na unijnych granicach i skuteczniej zwalczać nielegalną migrację.

Postanowiono, że do 2027 roku zostanie utworzony stały korpus graniczny, złożony z 10 tys. funkcjonariuszy; natomiast w okresie przejściowym – do 2021 roku – na granice zostanie skierowanych 5 tys. unijnych pracowników. Obecnie Agencja opiera się wyłącznie na działaniach poszczególnych państw członkowskich posiadających unijne granice lądowe czy morskie.

Nowe przepisy zakładają, że zreformowana Agencja będzie w stanie wspierać procedury kontrolne w państwach członkowskich, poprzez identyfikację nielegalnie przebywających obywateli spoza UE i wspomaganie organów krajowych w uzyskiwaniu dokumentów podróży. Wzmocniona ma być również współpraca z Agencją ds. Azylu UE. Kierownictwo Agencji będzie zobowiązane do uczestniczenia we wspólnych posiedzeniach PE i parlamentów krajowych.

Państwa członkowskie zachowają prawa do zarządzania swoimi granicami, a agencja i jej personel mają zapewnić pomoc techniczną i operacyjną pod warunkiem zgody zainteresowanych państw członkowskich. Zgodnie z proponowanymi nowymi przepisami pracownicy stałego korpusu rozmieszczeni w państwie członkowskim będą mogli przeprowadzać kontrole graniczne, jednak zawsze pod warunkiem uzyskania zezwolenia od państwa członkowskiego, w tym na użycie siły i broni.

Negocjatorzy PE i Rady uzgodnili, że należy zacieśnić współpracę z krajami spoza UE w zakresie bezpieczeństwa na granicach. Agencja ma mieć możliwość podejmowania wspólnych operacji w państwach trzecich, w tym w krajach niesąsiadujących z UE, i oddelegowania tam swojego personelu. Wszystko to za zgodą kraju przyjmującego.

Uzgodniony tekst przed wejściem przepisów w życie musi zostać formalnie zatwierdzony przez Komisję Wolności Obywatelskich, Parlament jako całość i Radę UE.

Frontex powstał w 2004 r. w celu wprowadzenia zintegrowanego zarządzania granicami zewnętrznymi UE. Przed dwoma laty jego działalność rozszerzono, tworząc Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Szacuje się, że podczas kryzysu migracyjnego potrzeby operacyjne Agencji w celu wsparcia państw członkowskich znajdujących się na pierwszej linii zwiększyły się czterokrotnie.

woj/EUROPAP

Powiązane tematycznie

Napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego

Redakcja

SLD składa zawiadomienie do prokuratury ws. wiceministra Piebiaka

Homo Politicus

Brał łapówki za Karty Polaka

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie