Uczniowie z Pomorza na pierwszym obozie naukowym online
Informacja prasowa Młoda Gdynia Nauka Redakcja poleca

Uczniowie z Pomorza na pierwszym obozie naukowym online

W połowie sierpnia startuje obóz naukowy programu ADAMED SmartUP. Weźmie w nim udział 50 szczególnie uzdolnionych uczniów, w tym 2 z województwa pomorskiego. Ostatnie dwa tygodnie wakacji utalentowana młodzież spędzi na nauce m.in. programowania robotów i szycia chirurgicznego, a także poznając teorię komputerów kwantowych oraz współczesne metody badań w biologii molekularnej.

Szósty już obóz ADAMED SmartUP zostanie zorganizowany w dniach 16-29 sierpnia. Zarówno inauguracja, podsumowanie, jak i cały obóz odbędą się wyjątkowo w formie online, która na dobre upowszechnia się w dobie globalnej pandemii. Niezmiennie kluczowymi aspektami obozu pozostanie kształtowanie praktycznych umiejętności i integracja młodych pasjonatów nauki z całej Polski. W tym roku weźmie w nim udział m.in. Alan Bielecki z Miłoradza i Natalia Deyna z Kwidzyna.
Uczestnicy wyłonieni zostali w wieloetapowej rekrutacji, która rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Podczas obozu zostaną podzieleni na 4 grupy, zgodnie z najbardziej ich interesującymi dziedzinami nauki. Przez dwa tygodnie będą pracować nad zagadnieniami z obszaru: chemii i biochemii, medycyny i nauk medycznych, inżynierii i robotyki oraz fizyki i nowych technologii.
Wykłady, warsztaty i konsultacje poprowadzą naukowcy pracujący na co dzień w cenionych instytutach badawczych oraz absolwenci najlepszych polskich i zagranicznych uczelni, m.in. prestiżowych międzywydziałowych studiów na Uniwersytecie Warszawskim czy Uniwersytetów w Cambridge i Oksfordzie.

Innowacyjne podejście do nauki zdalnej

Zajęcia będą miały zarówno formę teoretyczną, jak i praktyczną. Będzie to możliwe dzięki udostępnieniu uczestnikom materiałów dydaktycznych, pozwalających na wykonanie ćwiczeń i eksperymentów w ich własnych domach.

– Zaplecze techniczne i merytoryczne przygotowane przez naszych wyjątkowych wykładowców pozwala na przeprowadzenie atrakcyjnych, rozwijających i interaktywnych zajęć online. Zdalnie zaprezentujemy eksperymenty chemiczne, a także wykorzystamy do nauki specjalistyczne oprogramowanie naukowe. Ważnym elementem zajęć będzie, jak co roku, praca w grupach oraz praktyczne kształcenie umiejętności specyficznych dla określonych dziedzin badawczych

 – tłumaczy Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

Niezależnie od tego, ile setek kilometrów od siebie będą znajdować się uczestnicy, będą mieli możliwość efektywnej współpracy z kolegami i koleżankami oraz wykonania eksperymentów i zadań w domu. Każdy z nich otrzyma bowiem rozbudowany obozowy pakiet, w którym znajdzie wszelkie, wymagane przez program zajęć, pomoce naukowe – wśród nich mikroskopy, pipety automatyczne, programowalne roboty i wiele innych.

Integracja i networking

Ogromnie ważną częścią wszystkich działań ADAMED SmartUP jest integracja osób zainteresowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi z różnych regionów Polski. W tym celu w programie obozu co roku są przewidziane dodatkowe aktywności, niezwiązane bezpośrednio z nauką. Nie inaczej będzie w tym roku – harmonogram obozu przewiduje m.in. czas na integrację i wymianę doświadczeń, różnorodne warsztaty (w tym przygotowane przez absolwentów poprzednich edycji programu) oraz spotkanie z chemikiem i himalaistą Piotrem Pustelnikiem.

– Zbudowanie zgranej społeczności ADAMED SmartUP jest jednym z naszych największych sukcesów. Cieszymy się, widząc jak znajomości zawarte na obozie utrzymują się także po nim i jak przyszli lekarze, inżynierowie i fizycy nawzajem się inspirują.

Tegoroczny obóz zdalny będzie równie atrakcyjny jak poprzednie, jednak mamy nadzieję, że przy najbliższej okazji spotkamy się z nowymi członkami naszej naukowej społeczności także na żywo

– mówi Martyna Strupczewska.

Obóz programu ADAMED SmartUP jest przykładem skutecznego przeniesienia dużego naukowego wydarzenia do świata wirtualnego. Dzięki starannemu zaplanowaniu harmonogramu, nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym oraz zaangażowaniu uczestników przyniesienie uczniom równie wiele korzyści i pozytywnych wrażeń, co organizowane w ubiegłych latach wyjazdy do Warszawy. Pozwoli ponadto nabyć nowe, niezwykle cenne dziś umiejętności, związane ze zdalnym zdobywaniem wiedzy i współpracą.

A po wakacjach…

Jesienią z grona uczestników obozu wyłonionych zostanie 10 laureatów nagrody głównej programu ADAMED SmartUP. Osoby te wezmą udział w trwających cały rok szkolny konsultacjach edukacyjnych, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Po tym czasie 3 spośród nich zostanie nagrodzonych stypendium finansowym ADAMED SmartUP, które pomoże im w dalszej naukowej karierze.
We wrześniu rozpocznie się również rekrutacja do kolejnej, siódmej już edycji programu. Biorący w niej udział utalentowani uczniowie, będą mieli szansę powalczyć o udział w przyszłorocznym obozie naukowym.

mat. prasowe ADAMED SmartUP

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x