Historia Za miedzą

Uczczą pamięć o „Kaszubskiej Golgocie”

Pomorze Gdańskie, po przejęciu w 1939 roku przez III Rzeszę, wróciło do dawnej, niemieckiej nazwy: Prusy Wschodnie. Wraz z przyłączeniem tych ziem Niemcy mieli własny plan wobec regionu, który utracili w 1918 roku. Jednym z nich była akcja „Inteligencja”, wymierzona w polską inteligencję oraz w miejscową ludność.

Cel był jeden: stłumienie jakiegokolwiek, możliwego przyszłego oporu na tych ziemiach. Szacuje się, że w ramach „Intelligenzaktion”, na terenach całej II RP, zginęło nawet do 100 tys. osób. Najszerszy wymiar miała ona jednak na Pomorzu.

Pierwsze ludobójstwo II wojny światowej.

Piaśnica. Lasy otaczające tą niewielką kaszubską wieś położoną nieopodal Wejherowa skrywają mroczną historię II wojny światowej. Dokumenty dotyczące mordów piaśnickich, które zachowały się z akcji zacierania śladów prowadzonej w 1944 roku przez Niemców, wskazują na to, że egzekucje w Lasach Piaśnickich zaczęły się pod koniec października 1939 roku i trwały do wiosny 1940 roku. Miały one podobny przebieg do zbrodni, które odbyły się niewiele później w sowieckim Katyniu. Skazańcy byli rozstrzeliwani bronią maszynową lub też strzałami w tył głowy.

Pomorski Katyń, Kaszubska Golgota.

Większość dokumentów opisujących ogrom i bestialstwo zbrodni w Piaśnicy zaginęła. Ocalały raporty, które opisują poszczególne dni i przebieg wydarzeń w lasach piaśnickich. 11 listopada to dzień Święta Niepodległości, jednak raport dotyczący mordów na Pomorzu nadał tej dacie zupełnie inny, tragiczniejszy wymiar. W tym dniu 1939 roku rozstrzelano w Lasach Piaśnickich 314 wybitnych mieszkańców Wybrzeża Gdańskiego. Wśród ofiar było ok. 150 gdynian i 20 funkcjonariuszy gdyńskiej policji dotąd przetrzymywanych w puckim więzieniu. Szacuje się, że piaśnickie lasy spłynęły krwią ok. 14 tysięcy ofiar.

Motocyklowy Rajd Piaśnicki.

Pomysłodawcą Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego jest Marcin Drewa ze Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”.

Uczestnicy rozpoczną rajd o godz. 14:00 z „Bramy Piaśnickiej” w Wejherowie. Następnie zwartą kolumną motocyklową przemieszczą się w kierunku Lasu Piaśnickiego. Na miejscu o godz. 15:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Parał. Daniela Nowaka – Kustosza sanktuarium Piaśnickiego, kapelana stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”.

– Głównym celem rajdu jest rozwijanie wiedzy i świadomości o zbrodni dokonanej w Lesie Piaśnickim wśród mieszkańców Pomorza, tak aby pamięć o ofiarach zbrodni ludobójstwa przetrwała i była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Uczestnicy to motocykliści, którym na sercu leży propagowanie wiedzy o Martyrologii Piaśnicy – nakreślił ideę rajdu Marcin Drewa – Przewodniczący Kapituły Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego.

Hołd pomordowanym oddadzą również żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Wszelką korespondencję i rejestrację dotyczącą Rajdu należy kierować do 1 września 2019 roku pod adresem: mrp.wejherowo@wp.pl

Organizatorem Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego jest Kapituła Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego oraz MIVA Polska.

Honorowy Patronat objęli: JE Ks. Abp Sławoj Leszek Głódź – Metropolita Gdański, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Jarosław Sellin, Wojewoda Pomorski – Dariusz Drelich, Starosta Wejherowski – Gabriela Lisius, Prezydent Wejherowa –Krzysztof Hildebrandt, Dyrektor MIVA Polska – Ks. Jerzy Kraśnicki.

Maciej Szalbierz
7 BOT

Powiązane tematycznie

Anna Walentynowicz | spacer kuratorski

Redakcja

Targi Mieszkaniowe Nowy Dom Nowe Mieszkanie

Redakcja

Od czerwca lot z Gdańska do Szwecji za 89 zł

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie