Image default
Historia Z Gdyni

Uczciliśmy ofiary stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku na ulice polskich miast wyjechały czołgi, pojazdy opancerzone i wozy bojowe. Wprowadzono stan wojenny. Działacze opozycji i Solidarności  zostali zatrzymani, a potem internowani. W czwartek, 13 grudnia, minęło 37 lat od tamtych wydarzeń. Z tej okazji w Gdyni uczczono pamięć o ofiarach stanu wojennego. 

Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka. O oprawę artystyczną zadbała młodzież z Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni. Po zakończeniu liturgii uczniowie zaprezentowali okolicznościowe przedstawienie słowno-muzyczne.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli ul. Portowąplacem Kaszubskim i ul. Świętojańską pod pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego przy ul. Pułaskiego. Tam odbyła się druga część obchodów. Złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Była też wspólna modlitwa i wspomnienia.

W obchodach uczestniczyli: prezydent Wojciech Szczurek, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, wiceprzewodniczący gdyńskiej Rady Miasta Andrzej Bień oraz przewodniczący Rady Dzielnicy Grabówek Zenon Roda. Pod pomnikiem zgromadzili się również uczestnicy tamtych wydarzeń oraz mieszkańcy Gdyni, dla których pamięć o ofiarach stanu wojennego jest ważna.

Stan wojenny w Polsce

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Celem akcji była likwidacja protestów społecznych. rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tysięcy osób. W celu wprowadzenia stanu wojennego zmobilizowano ok. 80 tys. żołnierzy, 30 tys. funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Użyto 1 750 czołgów, 1 400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty oraz ponad 9 tys. samochodów. Podczas tłumienia protestów padli zabici i ranni. Stan wojenny trwał od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 roku. Do 1990 roku w wyniku represji, ciężkich pobić i ran postrzałowych zmarło ponad 100 osób.

fot. Karol Stańczak

Magdalena Czernek / UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Prezydent Gdyni z odznaczeniem Bene Meritus Powiatom

Redakcja

Gdynia reaguje i przeciwdziała zmianom klimatu

Eko Animals

„Formy Towarzyskie” – jesienny festiwal nad morzem

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie