Image default
Za miedzą

Uchwała krajobrazowa. Wojewoda pomorski odstępuje od skargi do NSA

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich nie wniesie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wyroku sądu I instancji, który odrzucił w całości jego zarzuty wobec Uchwały krajobrazowej dla Gdańska.

To oznacza, że uchwała obowiązuje obecnie w pełnym kształcie.

Skrzyżowanie al. Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych w Górnym Wrzeszczu. W tym miejscu wielki banner od lat zasłania okna budynku

Skrzyżowanie al. Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych w Górnym Wrzeszczu. W tym miejscu wielki banner od lat zasłania okna budynku
Maciej Kosycarz/KFP

Rada miasta przyjęła Uchwałę krajobrazową dla Gdańska w lutym bieżącego roku. 30 marca wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, stwierdzając nieważność dokumentu w zakresie przepisów dotyczących: reklamy wyborczej, ustalonych odległości nośników reklamowych od skrzyżowań i okien oraz zasad utrzymywania tychże nośników.

Uchwała, zaskarżona częściowo, ale – jak mówił wówczas Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Gdańska “nie pozbawiona swojego “kręgosłupa” na skutek wniesionych przez wojewodę zastrzeżeń, weszła w życie 3 kwietnia 2018 r.

Z końcem kwietnia Miasto z kolei zaskarżyło rozstrzygnięcie wojewody w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku i sprawę wygrało – wyrok ogłoszony 18 września w całości uchylił zarzuty wobec uchwały postawione przez wojewodę.

Wojewodzie przysługiwało wniesienie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale – jak poinformowało nas 23 listopada br. jego biuro prasowe:


“Wojewoda Pomorski odstąpił od wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Mimo, że nie podziela w znacznym stopniu stanowiska sądu, to przy podejmowaniu decyzji co do zaskarżenia wyroku należało uwzględnić, że rozstrzygnięcie nadzorcze dotyczyło jedynie części zapisów uchwały, natomiast uchwała ta w całości została zaskarżona przez inne podmioty i osoby prywatne. W związku z tym, że postępowania te zostały zawieszone do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sporu między Wojewodą a Radą Miasta Gdańska, uprawomocnienie się  powyższego wyroku umożliwi szybsze rozstrzygnięcie przez sąd administracyjny skarg indywidualnych kwestionujących uchwałę w całości”.

– Cieszę się, że nie musimy się już oglądać na rozstrzygnięcie drugiej instancji w sporze sądowym z wojewodą Dariuszem Drelichem – komentuje Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Gdańska. – Pracujemy pełną parą nad wdrożeniem instrumentów uchwały w życie. Mamy świadomość, że uchwała wzbudza kontrowersje, nie ma więc nic dziwnego w tym, że podmioty działające w branży reklamowej, których jej zapisy dotyczą, zabiegają o jej zmianę. Po odstąpieniu wojewody od kasacji mamy jasność, że obecnie uchwała obowiązuje w pełnym kształcie.

Od lewej: Dariusz Drelich wojewoda pomorski i Piotr Grzelak z-ca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej

Od lewej: Dariusz Drelich wojewoda pomorski i Piotr Grzelak z-ca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Michał Szymański, z-ca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. przestrzeni publicznej: – Trafiły do nas zastrzeżenia kilku podmiotów co do konkretnych zapisów uchwały i pewnie trafiać będą kolejne. Większość zarzutów się powtarza, jest ich ok. 50, na wszystkie odpowiadamy, nie zgadzamy się z żadnym – mówi Michał Szymański. – We wszystkich miastach w Polsce, które mają swoje uchwały krajobrazowe toczy się teraz walka sądowa. Są to nowe przepisy, linia orzecznictwa dopiero się formuje, trudno więc osądzić, jak długo to wszystko potrwa. Jestem jednak na 99 proc. pewien, że na chwilę obecną gdańska uchwała jest jedyną obowiązującą w całości.

Uchwała krajobrazowa dla Gdańska uporządkować ma chaos reklamowy w mieście

Uchwała krajobrazowa dla Gdańska uporządkować ma chaos reklamowy w mieście
Krzysztof Mystkowski/KFP

Przepisy uchwały krajobrazowej obowiązującej w Gdańsku w sposób szczegółowy (z podziałem na osiem obszarów) regulują zasady sytuowania reklam, szyldów i ogrodzeń oraz reklamy wyborczej, również na terenach nie należących do gminy. Z dniem wejścia przepisów w życie, czyli 3 kwietnia 2018 r. rozpoczął się dwuletni okres przejściowy, podczas którego firmy i osoby prywatne mają czas na przygotowanie się do wdrożenia obowiązujących w mieście zasad. Po tym czasie miasto Gdańsk będzie wymierzać surowe kary za nieprzestrzeganie zapisów – ich wysokość określona jest w uchwale

www.gdansk.pl
Portal Miasta Gdańska

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie