Image default
Ze Świata

Turecka operacja „Źródło Pokoju” w Syrii została wstrzymana

Moskwa i Ankara przyjęły we wtorek memorandum o porozumieniu składające się z 10 punktów. Dokument dotyczy przede wszystkim kwestii, że 23 października 2019 roku od godziny 12:00 po syryjskiej stronie granicy z Turcją, poza obszarem tureckiej operacji „Źródło Pokoju”, zostaną wprowadzone jednostki rosyjskiej żandarmerii wojskowej i syryjskiej służby granicznej.

Porozumienie osiągnięto w Soczi, gdzie odbyło się spotkanie prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem.

Rządowa strona syryjska akceptuje to porozumienie, które przewiduje utworzenie w Syrii strefy buforowej o szerokości 32 kilometrów wolnej od sił kurdyjskich.

Rosja przejmuje odpowiedzialność za granice. Żołnierze rosyjscy i tureccy będą wspólnie patrolować 10-kilometrową strefę wzdłuż granicy.

Na obszarze zajętym przez Kurdów jest 60% złóż ropy naftowej, tak zwane złoża Al-Omar w prowincji Dajr az Zaur na wschód od Eufratu. Na tym terytorium kontrolę militarną nadal sprawują wojska amerykańskie, opuszczając jednocześnie strefę buforową i swoich kurdyjskich sojuszników.

Donald Trump skomentował to w ten sposób, że znaczące kompanie amerykańskie doprowadzą do wydobycia i zagospodarowania tych złóż, aby te dochody służyły również Kurdom i ich autonomii samorządowej na terenie Syrii. Prezydent USA wycofał wcześniej nałożone na Turcję sankcje.

Rosja liczy, że przywracając pokój w tym regionie może spowodować tam powrót  około 3 mln uchodźców syryjskich przebywających aktualnie w obozach tymczasowych w Turcji. Turcja też na to liczy.

C.M

 

Powiązane tematycznie

MINĄŁ STYCZEŃ 2020. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca

Janusz Beński

Szef KR: powiązanie funduszy unijnych z praworządnością uderzy w samorządy

Redakcja

Wolność, równość… burzliwość

Homo Politicus

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie