Transmisja obchodów 81. rocznicy rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
Kultura Redakcja poleca Za miedzą

Transmisja obchodów 81. rocznicy rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Władze miasta uczczą pamięć rozstrzelanych Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Transmisja z uroczystości, w 81. rocznicę wydarzeń, emitowana będzie 5 października od godziny 17.00 na portalu gdansk.pl.

Uroczystość upamiętnia uczestników jednego z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej, Obrońców gmachu Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. 38 Pocztowców, po procesie uznanym później za zbrodnię sądową zostało skazanych na śmierć za „działalność partyzancką”. Wyrok wykonano około godziny czwartej nad ranem, na ćwiczebnym poligonie policji gdańskiej na Zaspie.

Upamiętnienie śmierci Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się przy mogile Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu przy ul. Chrobrego na Zaspie. Obchody rocznicy rozpocznie odegranie hymnu państwowego. Następnie planowane są wystąpienia oficjalne, modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Obchody rocznicowe poprzedzi msza św. w intencji Pocztowców i ich rodzin. Msza św. zostanie odprawiona w poniedziałek, 5 października, o godz. 10.00 w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku – ul. Profesorska 17.

W związku ze wzrostem liczby zakażeń COVID-19 i wprowadzeniem w Gdańsku strefy żółtej zapraszamy do wirtualnego udziału w tym wydarzeniu poprzez obejrzenie relacji z uroczystości. Transmisja na żywo rozpocznie się w poniedziałek, 5 października o godz. 17.00 na portalu www.gdansk.pl. Osoby, które zdecydują się na osobisty udział w uroczystości, proszone są o zachowanie szczególnych środków ostrożności, odstępu 1,5 m między uczestnikami oraz zasłanianie ust i nosa.

Program wydarzenia

  • 17:00 – Uroczystość przy pomniku – mogile Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie, ul. Chrobrego
  • odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej
  • powitanie przybyłych osób
  • oficjalne wystąpienia
  • modlitwa
  • złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej
  • odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego
Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x