Ekologia Morskie sprawy Redakcja poleca

Tesla na żagle

Tesla of the Seas’ – to projekt opracowany przez Windship Technology z Wielkiej Brytanii. Projektanci opracowali statek handlowy z napędem żaglowym i zapewniają, że w ten sposób przyczyniają się do ograniczenia emisji CO2.

Projekt jest ambitny, bowiem Windship Technology zapewnia, że proponowane rozwiązanie może być stosowane na masowcach i zbiornikowcach. Na stronach firmy znajduje się nawet kalkulator (windshiptechnology.com/calculator/) i można dla konkretnego statku otrzymać wyliczenie jaki napęd należy zastosować i jakie wyniki osiągnąć jeśli chodzi o oszczędności paliwa i ochronę środowiska. Firmę brytyjską wspiera DNV, towarzystwo klasyfikacyjne od lat pracujące nad ekologicznymi rozwiązaniami dla transportu morskiego.

Trzy w jednym. Simon Rogers, dyrektor techniczny Windship Technology i jego zespół opracowali projekt koncepcyjny trójskrzydłowy pędnik-żagiel i przetestowali go w Wolfson z Southampton University. Wolfson Unit for Marine Technology and Industrial Aerodynamics działa od 1967 r. i wyposażone jest w baseny modelowe oraz tunel aerodynamiczny, gdzie między innymi testuje się ożaglowanie jednostek.

Zespół techniczny Windship Technology opracował nowy system napędowy statku z silnikiem wysokoprężnym, który eliminuje tlenki węgla, azotu i siarki oraz cząstki stałe do poziomu zeroemisyjnego („True Zero”) – twierdzą autorzy projektu nowej jednostki. Inżynierowie brytyjscy do zadania podeszli kompleksowo. Zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do otoczenia ma zapewnić również wprowadzenie paneli słonecznych. Będą urządzenia absorbujące dwutlenek węgla. Projekt obejmuje także tworzenie optymalnych dla wybranych jednostek kadłubów o opływowych kształtach. Przewiduje się zastosowanie na statku specjalistycznego oprogramowanie do wyznaczania tras odpowiednio do warunków pogodowych uzyskanych z danych satelitarnych.

Zero emisji. „Holistyczne podejście zaprezentowane w tym rozwiązaniu, w którym energia wiatrowa, energia słoneczna i redukcja szkodliwych cząstek spalin do poziomu zerowego oznacza, że istnieje rozwiązanie projektowe, które Międzynarodowa Organizacja Morska może wesprzeć, aby osiągnąć postulowane wymagania dotyczące wprowadzenia transportu bezemisyjnego” – uważa profesor Philip Wilson, były profesor Wydziału Okrętowego na Uniwersytecie w Southampton. Obecnie jest on redaktorem International Journal of Maritime Engineering oraz Journal of Royal Institution of Naval Architects.

Cieszymy się, że możemy współpracować z tak doświadczonymi specjalistami z Windship Technology nad projektem, który ma na celu pomóc przekształcić całą branżę żeglugową w True Zero” – podkreśla Per Marius Berrefjord, wiceprezes DNV i podkreślił: „Będziemy ściśle współpracować z zespołem projektowym w całkowicie przejrzysty sposób, ponieważ teraz rozpoczynamy prace nad stworzeniem modelu symulacyjnego, który pomoże nam zweryfikować zdolność technologii do redukcji emisji gazów cieplarnianych”.

Ocenę ryzyka HAZID (hazard identification study – badanie i identyfikacja zagrożeń) dla tego projektu przeprowadzi DNV. Takie badania prowadzone są już od lat. Firma ma na swoim koncie między innymi przeprowadzone w 2014 r. „badanie identyfikacji zagrożeń (HAZID) na serii trzech tankowców napędzanych metanolem dla armatora Mitsui O.S.K. Linie i stoczni Minami Nippon Shipbuilding w Japonii. Analizowano zagrożenia dla statków z wolnoobrotowym silnikiem wysokoprężnym zasilanym paliwem flex fuel na metanol i olej opałowy. Eksperci DNV GL wzięli udział w projekcie ze względu na swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie paliw o niskiej temperaturze zapłonu, w tym metanolu i LNG.

W projekcie żaglowca ‘Tesla of the Seas’ DNV zweryfikuje bezpieczeństwo i sprawność statków z technologią opracowaną przez Windship. Zaplanowano cykl badań, który będzie obejmował działania weryfikacyjne w kolejnych etapach realizacji projektu. DNV podkreśla, że Windship dostarcza informacje w sposób w pełni przejrzysty, co umożliwi dokładny proces weryfikacji zagrożeń dla środowiska.

Ciekawe czy badania obejmą też proces produkcji tych ekologicznych rozwiązań (żagle z tworzyw, panele słoneczne, baterie, pochłaniacze tlenków). Czy dowiemy się ile energii, wody i innych surowców zużyć trzeba będzie do produkcji tych ekologicznych statków oraz jakie będę koszty utylizacji tych zeroemisyjnych statków?

Tekst: Marek Grzybowski

Zdjęcia: Windship Technology

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x