Z kraju

Pomorscy Terytorialsi złożą przysięgę w Słupsku

23 maja br. na placu Zwycięstwa w Słupsku odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

W czwartek 23 maja o godz. 16.00 na placu Zwycięstwa w Słupsku ponad 90 ochotników z województwa pomorskiego złoży uroczystą przysięgę wojskową i dołączy do grona obrońców Ojczyzny pod oliwkowymi barwami Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczystości zaprzysiężenia nowych terytorialsów 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio rozpoczną się jednak już kilka dni wcześniej, a mianowicie 19 maja o godz. 9.00, kiedy w kościele garnizonowym w Słupsku odprawiona zostanie msza święta z udziałem żołnierzy oraz ich rodzin.

Ceremonia zaprzysiężenia żołnierzy OT wcielonych do służby w 71 blp w Malborku jest uroczystym zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, tzw. „szesnastki”. Samo szkolenie zaś kończy się pętlą taktyczną, która jest swoistym egzaminem terytorialsa, sprawdzający nabyte podczas szkolenia umiejętności.

Czwartkowa przysięga wojskowa będzie czwartą w historii pomorskiej brygady a drugą, która odbędzie się w Słupsku. Tym razem słowa roty wypowiedziane przez żołnierzy rozlegną się na placu Zwycięstwa, a więc w samym sercu miasta nad Słupią. Ten wyjątkowy charakter uroczystości pozwala, by słupszczanie byli świadkami tego wyjątkowego w życiu każdego żołnierza dnia.

Wojska Obrony Terytorialnej są formacją wyjątkową. Poprzez swój terytorialny charakter służba w piątym rodzaju sił zbrojnych stanowi niezwykły wyraz oddania i lojalności żołnierza WOT wobec swojego najbliższego otoczenia. Największym spoiwem łączącym żołnierzy Obrony Terytorialnej jest miłość do Ojczyzny i odwaga, by postawić własne życie na szali i w razie potrzeby bronić jej przed niebezpieczeństwem. To odpowiedzialność wynikająca z tradycji i historii Armii Krajowej, w które tak głęboko zakorzeniona jest idea Wojsk Obrony Terytorialnej.

23 maja mieszkańcy Słupska będą więc mieli wyjątkową możliwość, by usłyszeć okrzyk, że żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio są „zawsze gotowi, zawsze blisko”, by nieść wsparcie i pomoc mieszkańcom swojej małej Ojczyzny.

Maciej Szalbierz/7 PBOT

Powiązane tematycznie

Episkopat apeluje do rodziców o czujność

Redakcja

Kalendarz wyborczy

Homo Politicus

Na które inwestycje zabraknie miastom pieniędzy?

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie