Z kraju

Terytorialsi na Pomorzu rosną w siłę.

9 maja w Malborku odbyło się wcielenie żołnierzy w szeregi 7 PBOT
9 maja w Malborku odbyło się wcielenie żołnierzy w szeregi 7 PBOT

Kolejni ochotnicy zasilili szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

9 maja na terenie 71 batalionu lekkiej piechoty w Malborku odbyło się kolejne wcielenie w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Ochotnicy, którzy tego dnia założyli wojskowe mundury i charakterystyczne, oliwkowe berety Wojsk Obrony Terytorialnej, rozpoczęli 16-dniowe szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”, które zakończy się uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się 23 maja na placu Zwycięstwa w Słupsku.

Szesnastodniowe ćwiczenia są tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia terytorialsów.

Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni, po 12 godzin dziennie.

Rekrutacja do 7 PBOT nadal trwa.

Chętni do pełnienia służby w WOT powinni zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień, gdzie będą mogli złożyć wniosek oraz uzyskać potrzebne informacje o kolejnych etapach rekrutacji. Akcesu do WOT można dokonać także przez platformę ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, która jest dostępna na stronie www.epuap.gov.pl.

Wniosek o powołanie znajduje się w katalogu spraw, w zakładce „bezpieczeństwo narodowe” i dalej „spełnianie powszechnego obowiązku obrony”.

Kolejne wcielenie terytorialsów będzie natomiast realizowane w ramach projektu „Wakacje z WOT”, który jest kontynuacją zakończonego sukcesem przedsięwzięcia „Ferie z WOT”.

W nowej inicjatywie Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wziąć udział nie tylko uczniowie szkół średnich, lecz również studenci oraz wykładowcy uczelni wyższych, dzięki czemu będą mogli wstąpić w szeregi terytorialsów, odbyć szkolenie podstawowe oraz złożyć przysięgę wojskową bez konieczności rezygnowania z nauki lub pracy dydaktycznej.

Oba te projekty są odpowiedzią Wojsk Obrony Terytorialnej na duże zainteresowanie wstąpieniem w szeregi nowego, piątego rodzaju sił zbrojnych uczniów szkół średnich, studentów oraz kadr nauczycielskich oraz wykładowców uczelni wyższych.

Dzięki wdrożeniu w życie powyższych przedsięwzięć, wszyscy zainteresowani wstąpieniem w szeregi WOT będą mogli, bez przeszkód spełnić swe marzenie, by zostać żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej.

Maciej Szalbierz/7 PBOT

Powiązane tematycznie

Episkopat apeluje do rodziców o czujność

Redakcja

Kalendarz wyborczy

Homo Politicus

Na które inwestycje zabraknie miastom pieniędzy?

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie