Analiza bezpieczeństwa Covid-19 dla Przedszkola 16
Biznes Pomoc i wsparcie Redakcja poleca

Technologia na straży bezpieczeństwa

Pre Fasada i Gdynia podjęły współpracę w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Trójmiejska firma rozszerzyła swój projekt badawczy tak, aby na jego podstawie można było określić przystosowanie budynków do wytycznych wprowadzonych w związku z pandemią. W ten sposób przeprowadzono analizę procedur bezpieczeństwa zastosowanych w Przedszkolu nr 16 w Gdyni. Do weryfikacji poprawności zastosowanych rozwiązań wykorzystano oprogramowanie Open BIM-COVID 19 hiszpańskiej firmy Cype. Wyniki analiz pokazały, że w placówce wszystkie wytyczne zostały spełnione.

Firma Pre Fasada bierze udział w europejskim projekcie badawczym P2Endure. Jego cel to opracowanie nowego systemu, który usprawni przeprowadzanie gruntownych termomodernizacji budynków. Jest on zintegrowany z projektowaniem przy użyciu metody BIM. To cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego, służący jako źródło wiedzy i wszelkich danych o obiekcie. We wrześniu 2016 roku firma zaprosiła do udziału w tym projekcie, jako partnera stowarzyszonego, nasze miasto. W jego ramach stworzono dokumentację projektową budynku Przedszkola nr 16 w Gdyni – model 3D w technologii BIM. Teraz posłużyła ona również do przeprowadzenia nowych analiz.

– Pierwotnym celem stworzenia dokumentacji projektowej 3D BIM było docieplenie budynku przedszkola i zmniejszenie jego energochłonności. Jak widać dzisiaj możemy wykorzystać ją także do innych celów związanych z poprawą bezpieczeństwa – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Pozyskane wtedy dane umożliwiły przeprowadzenie nowych badań – analizy procedur bezpieczeństwa w budynku i jego dostosowanie do wytycznych wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Firma Pre Fasada wykorzystała do nich stworzony model 3D w technologii BIM (Building Information Modelling). Oparła się również o dodatkowe dane dotyczące: ilości pracowników, miejsca ich pobytu, trybu pracy, ilości dzieci czy najbardziej uczęszczanych miejsc i holów w przedszkolu.

Plan bezpieczeństwa wprowadzony w przedszkolu był oparty o aktualne wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego. Podczas analizy, którą przeprowadzono na potrzeby badań zweryfikowano takie kryteria jak: maksymalną ilość osób w pomieszczeniu, zachowanie bezpiecznego dystansu między poszczególnymi osobami, odległość między stanowiskami pracy a głównymi trasami uczęszczanymi przez pracowników, dzieci i rodziców oraz oznakowanie i lokalizacja stanowisk dezynfekcji.

przedszkole 16

rys. przedszkole 16

Opracowany przez Pre Fasadę program wskazuje, które rozwiązania wymagają poprawy tak, aby spełnić wszystkie wytyczne. Wyniki analiz uzyskane, dzięki użyciu oprogramowania Open BIM-COVID 19 wykazały, że w Przedszkolu nr 16 w Gdyni wszystkie wytyczne zostały spełnione. Ilość osób w salach jest odpowiednia, tak samo jak odległości pomiędzy stanowiskami pracy. Co ważne – w salach nie potrzeba dodatkowych przegród, takich jak pleksy, by zapewnić pracownikom odpowiedni dystans społeczny. Natomiast trasy najczęściej wybierane przez pracowników, dzieci i rodziców nie kolidują z miejscami pracy. Oznakowanie i lokalizacja miejsc dezynfekcji również jest poprawna. Przedszkole posiada także informacje o konieczności zakładania maseczek i dezynfekcji, a w łazienkach i kuchni umieszczono instrukcje prawidłowego mycia rąk.

– Wyniki analiz potwierdziły, że nasze placówki są przygotowane zgodnie z wszystkimi krajowymi wytycznymi do funkcjonowania pod względem przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 – zapewnia Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

W przypadku braku trójwymiarowego modelu budynku przygotowanego w technologii BIM, jako dane wejściowe, do analizy procedur bezpieczeństwa może też posłużyć dokumentacja 2D, plany ewakuacyjne czy zdjęcia obiektu.

symulacja 1

symulacja 2

Projekt P2ENDURE finansowany jest ze środków europejskich w ramach programu Horyzont 2020, czyli programu finansowania badań naukowych i innowacji w tym związanych z tematami ukierunkowanymi na budownictwo o obniżonej energochłonności (numer umowy No. 723391). Projekt uzyskał także finansowanie ze środków finansowych na naukę stanowiących pomoc publiczną w latach 2018-2020 przyznanych na realizację projektu międzynarodowego współfinansowanego. Informacje o projekcie są dostępne na stronie www.p2endure-project.eu.

Autor: Hanna Górecka-Banasik // UM GDYNI

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie