Image default
Historia Kultura

Tajemniczy Joachim

Joachima Joachimczyka córka zapamiętała jako kochającego i przedsiębiorczego ojca, Żydzi z Getta Warszawskiego jako jednego z udzielających im pomocy, ratujących dzieci i dorosłych, żołnierze kampanii wrześniowej jako podchorążego, a żołnierze Powstania Warszawskiego jako wszędobylskiego fotoreportera i kamerzystę, druhowie Tajnego Hufca Harcerzy jako komendanta, dowódcy Armii Czerwonej jako współtwórcę map niemieckiej obrony Gdyni.

A po wojnie, przedstawiciele sektora prywatnego jako producenta pasów transmisyjnych, uczniowie gdyńskiej szkoły odzieżowej nauczyciela kuśnierstwa, kaletnictwa, rymarstwa, a uczniowie zespołu  szkół chemicznych w Gdyni jako przyjaznego młodzieży dyrektora, członkowie Automobilklubu Morskiego jako zapalonego rajdowca, bywalcy sopockiego kasyna w Grand Hotelu jako zaciętego gracza, brydżyści jako agresywnego gracza, a myśliwi i wędkarze jako dobrego kompana.

O wielu tajemnicach z życia Joachimczyka dowiedzieli się uczestnicy premierowego pokazu filmu dokumentalnego Andrzeja Ciecierskiego pt. „Tajemnice Joachima„, który miał miejsce 19 lutego w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego. To niesamowita historia Joachima Joachimczyka, gdynianina z wyboru, autora ponad tysiąca zdjęć z Powstania Warszawskiego i komendanta gdyńskiego Tajnego Hufca Harcerzy. Po wojnie nauczyciela i wychowawcy, dzięki któremu powstał między innymi pomnik Gdyńskich Harcerzy. W ciągu kilku miesięcy harcerze pod komendą por. AK Joachima Joachimczyka nanieśli na zdobyte niemieckie mapy sztabowe plan umocnień obronnych Gdyni (Festungring Gotenhafen) i przekazali je wojskom 1 Armii Pancernej Gwardii, która prowadziła ofensywę w kierunku Zatoki Gdańskiej. Przekazanie planów umocnień przyspieszyła wyzwolenia Gdyni i przyczyniła się do uratowania wielu żołnierzy i mieszkańców.

W sierpniu i wrześniu ubr. Gdynianie mieli okazję oglądać 75 zdjęć z Powstania Warszawskiego. Na Skwerze Kościuszki można było przez 63 dni oglądać dokumentalne fotografie walczącej Warszawy zatrzymane w kadrze Joachima Joachimczyka.

Drogę Joachima Joachimczyka do Gdyni w sposób frapujący opisuje film Andrzeja Ciecierskiego, który dotarł do świadków i dokumentów. Film znakomicie został zilustrowany dokumentalnymi ,zdjęciami i filmami, a co najważniejsze – relacjami świadków i członków rodziny.

Film został zrealizowany na zamówienie oddziału TVP3 Gdańsk i był współfinansowany przez Gdynię.

Zdjęcia: Marek Grzybowski, na zdjęciach: Kinga Wygonowska, córka Joachima Joachimczyka, Andrzej Ciecierski, autor filmu „Tajemnice Joachima”, Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Gdyni

Powiązane tematycznie

Brzozy, dzieci i wróblaski

Kazimierz Nowosielski

Książka na telefon?

Redakcja

PRZYSZŁOŚĆ WIARĄ CZYNIONA

Julian Aleksander Michaś

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie