Na zdrowie

Święty Walenty patronem osób chorujących psychicznie

Akcja „Róża od Świętego Walentego” 2019
Akcja „Róża od Świętego Walentego” 2019

Powszechnie wiadomo, że 14 lutego to święto zakochanych. Co roku akcja „Róża od Świętego Walentego” przypomina, że tego dnia świętować mogą wszyscy, również osoby chorujące psychicznie.

W Gdyni akcję rozdawania róż pacjentom placówek zajmujących się zdrowiem psychicznym przeprowadziły instytucje i placówki zajmujące się szeroko pojętą tematyką zdrowia psychicznego oraz aktywizacją osób doświadczających kryzysu.

Akcja rozpoczęła się w Klubie 1, 2, 3 mieszczącym się przy ul. Warszawskiej 42. To miejsce, gdzie dorosłe osoby doświadczające kryzysów psychicznych spędzają czas angażując się w aktywności twórcze, uczestnicząc w spotkaniach tematycznych, rozmowach z psychologiem czy organizując wspólne wyjścia. 14 lutego już od rana trwały tu przygotowania do akcji „Róża od Świętego Walentego”. Ozdabiano kwiaty, wypisywano bileciki sentencjami, dzielono się na grupy, które następnie odwiedzały różne placówki w Gdyni związane z profilaktyką i pomocą dla osób chorujących psychicznie. Róże rozdawano m.in. w Szpitalu Miejskim, przychodniach, Centrum Aktywizacji Osób z Autyzmem, Ośrodku Interwencji Kryzysowej, Centrum Integracja, Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Traugutta, czy w Środowiskowych Domach Samopomocy.

– Dzisiaj jest 14 lutego, więc większość osób obchodzi Walentynki, natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że św. Walenty jest nie tylko patronem zakochanych, ale też osób chorujących psychicznie. Ze względu na to, że wokół nich natworzyło się mnóstwo stereotypów, pragniemy wykorzystać to święto na dwa sposoby. Po pierwsze  osobom, które mają mnóstwo problemów, chcemy zwyczajnie umilić czas tego dnia, a po drugie poinformować społeczeństwo i pokazywać, że osoby chorujące psychicznie warte są uwagi, trzeba im pomagać, wspierać i współpracować

. – relacjonowała Izabela Karolewska, terapeutka i psycholog w Klubie 1, 2, 3. 

W akcji udział wzięły między innymi: Klub 123, Centrum Integracji Społecznej, Gdyńskie Centrum Zdrowia oraz Eksperci przez Doświadczenie i uczestnicy klubu przy Zespole ds. Doradztwa i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych.

Inicjatorem akcji „Róża od św. Walentego” jest Stowarzyszenie Świętego Walentego, a obecnym kontynuatorem Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego. Róże rozdawane są w Gdyni, Sopocie, Gdańsku i Wejherowie. Więcej informacji o akcji: otwartebramy.org.

__________________________________________________________________________________

Mieszkańcy Gdyni potrzebujący wsparcia psychologicznego mogą zwrócić się o pomoc do Ośrodka Interwencji Kryzysowej, znajdującego się przy ul. Biskupa Dominika 25 (wejście do Ośrodka znajduje się od strony podwórza. Przed zgłoszeniem osobistym do Ośrodka zachęca się do kontaktu telefonicznego). Szczegóły znajdują się na stronie: Zespołu Placówek Specjalistycznych Gdynia.
Placówki NFZ oferujące pomoc psychologiczną można wyszukać na stronie gdyniawspiera.pl.

Akcja „Róża od Świętego Walentego” 2019

Akcja „Róża od Świętego Walentego” 2019
Katarzyna Mejna/UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Biolożka: trening – zwłaszcza cardio – „odmładza” układ nerwowy

dr. Zdrówko

Gdynia podejmuje walkę z cukrzycą

dr. Zdrówko

Nowoczesna i efektywna Okulistyka – Szkolenie w Wejherowie

dr. Zdrówko

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie