Image default
Historia Redakcja poleca Za miedzą

Święto Wolności i Solidarności. 4 czerwca 30 lat później

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory, było to wielkie zwycięstwo na drodze do pełnej demokratyzacji życia publicznego. Dzisiaj, dokładnie 30 lat po tych historycznych wydarzeniach mieszkańcy Trójmiasta, samorządowcy, przedstawiciele organizacji społecznych oraz goście z kraju i zagranicy obchodzą Święto Wolności i Solidarności. Czwarty dzień uroczystości to Międzynarodowe Forum Obywatelskie, podpisanie Deklaracji Wolności i Solidarności oraz debata Samorządna Rzeczpospolita. Punktem kulminacyjnym rocznicy Czerwca ’89 jest wiec na Długim Targu. Dzisiejsze obchody o godz. 20:00 zamknie wielkie widowisko muzyczne na placu Zebrań Ludowych w Gdańsku – koncert „30 lat wolności”.

Święto Wolności i Solidarności to aż 11 dni pełnych debat, spotkań i wydarzeń kulturalnych. Wielkie świętowanie zainaugurowano już 1 czerwca, ale to dzisiaj, w 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów odbyły się główne uroczystości.

– 4 czerwca zaczęła się Polska droga do wolności. Później co prawda było wyprowadzenie wojsk radzieckich, droga do NATO i do Unii Europejskiej, ale to 4 czerwca, po raz pierwszy, jeszcze nie w pełni demokratyczne wybory otworzyły Polakom drogę do budowy demokracji. To także początek myślenia o tym, czym jest samorząd, bo już rok później, 27 maja odbyły się pierwsze, w pełni wolne, wybory samorządowe – tak z kolei zaczęła się samorządowa droga do wolności. Właśnie wtedy uzyskaliśmy szansę budowania społeczności lokalnej, budowania prawdziwej wspólnoty – podkreślał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Jednak to debata „30 lat Polskiej demokracji” zorganizowana w ramach strefy Międzynarodowego Forum Obywatelskiego w Europejskim Centrum Solidarności przykuła największą uwagę. Wzięli w niej udział byli prezydenci Polski: Lech WałęsaAleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, a także uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, m.in. Bogdan Lis i Władysław Frasyniuk. Odczytano także list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

– 4 czerwca udała nam się rzecz nieprawdopodobna, otworzyliśmy szanse dla świata, przekazaliśmy nasze zwycięstwo społeczeństwu. To ono teraz podejmuje demokratycznie decyzje – powiedział Lech Wałęsa, prezydent RP w latach 1990-1995, legenda Solidarności.

– Dla mnie momentem przełomowym nie było wcale porozumienie zawarte przy Okrągłym Stole. Tym momentem decydującym o wszystkim, ale także w jakiejś mierze przekreślającym rachuby Okrągłego Stołu, ale jednocześnie wynikającym z nich, był efekt wyborów 4 czerwca 1989 roku. To był polityczny nokaut, ale jednocześnie było to źródło głębokiej refleksji. Mechanizm kompromisu politycznego oraz szukania tego co łączy, a nie tego co dzieli też stanowi gigantyczną wartość, zarówno wtedy jak i dziś. Dla mnie komunizm, tak jak mówiła Joanna Szczepkowska, skończył się 4 czerwca – powiedział Bronisław Komorowski, prezydent RP w latach 2010-2015.

W samo południe na scenie przed budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności politycy, samorządowcy, przedstawiciele środowisk pozarządowych oraz ludzie kultury odśpiewali hymn państwowy i proklamowali Deklarację Wolności i Solidarności. Podpisy pod symbolicznym dokumentem złożyli m.in. trzej byli prezydenci Polski, Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

– Ciesząc się z Niepodległości odzyskanej w 1989 roku, składamy hołd tym wszystkim, którym ją zawdzięczamy, jak i tym, którzy zakotwiczyli nasz kraj w Unii Europejskiej. Świadomi więzi łączących nas z Europą, opowiadamy się po stronie tradycji demokratycznych, wolnych od fanatyzmu narodowego czy wyznaniowego – Deklarację Wolności i Solidarności odczytała aktorka Krystyna Janda.

Na Ołowiance rozmawiali o przyszłości samorządów

O godz. 14:30 w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance 800 samorządowców z całej Polski – wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województw wzięło udział w sesji Samorządna Rzeczpospolita. Podczas debaty delegaci podsumowali ostatnie lata oraz podjęli próbę wskazania kierunku, jakie w przyszłości powinny obrać polskie samorządy. Zaprezentowano także 21 Tez Samorządowych.

– Przedstawiamy 21 tez, które – po konsultacjach z mieszkańcami, sektorem pozarządowym i całym środowiskiem samorządowym – zaprezentujemy 31 sierpnia 2019 roku, jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej. Na ich podstawie przygotujemy projekty ustaw, które złożymy pod obrady nowego parlamentu RP. Będziemy dążyć do tego, aby nasze miasta i gminy, w 2020 roku, 30 lat od pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, uzyskały prawodawstwo godne demokratycznej Polski w Europie – czytamy w preambule dokumentu.

W Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance samorządowcy z całej Polski wzięli udział w sesji Samorządna Rzeczpospolita, fot. Jan Ziarnicki.

Kulminacyjnym punktem obchodów jest wiec na Długim Targu, który rozpoczął się o godz. 17.30 od odśpiewania hymnu Europy. Dzisiejsze uroczystości zamknie koncert „30 lat wolności”, który rozpocznie się o godz. 20:00 na placu Zebrań Ludowych. Muzyczne widowisko to opowieść o wolności w Polsce od lat 80, które zostało podzielone na trzy części – „Było”, „Jest”, „Będzie”. Na scenie zobaczymy m.in. Oddział ZamkniętyPerfectDżemLady PankKrystynę Prońko, Macieja MaleńczukaKayahPiotra Cugowskiego, czy zespół Raz Dwa Trzy. Artyści wykonają swoje kompozycje albo covery znanych przebojów, np. „Dziwny jest ten świat” czy „Sound of Silence” Simona i Garfunkela. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Święto Wolności i Solidarności potrwa do 11 czerwca. Program obchodów to nie tylko debaty i dyskusje, ale też szereg wydarzeń kulturalnych, jak koncerty, wystawy, projekcje filmów, warsztaty, strefy animacji dla najmłodszych czy spotkania ze świadkami wydarzeń i autorami. Pełny program jest dostępny na stronie internetowej www.2019gdansk.pl.

We wtorek, 4 czerwca w Gdańsku odbyły się centralne obchody Święta Wolności i Solidarności, fot. Piotr Hukało.

 fot. Piotr Hukało.
Autor: Jan Ziarnicki//UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie