Image default
Porady prawne Przepisy i zarządzenia Redakcja poleca Warto wiedzieć Z Gdyni

Świadczenie chorobowe dla osób objętych kwarantanną

Wróciłeś z zagranicy i musisz przejść kwarantannę? Jeśli tak, to możesz ubiegać się o świadczenie chorobowe. Wystarczy złożyć specjalne oświadczenie w terminie 3 dni roboczych od czasu zakończenia kwarantanny.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi w naszym kraju wytycznymi, wszyscy, którzy w ostatnim czasie przekroczyli granicę państwową, muszą odbyć obowiązkową dwutygodniową kwarantannę. Osoby objęte ubezpieczeniem mogą się ubiegać o świadczenia z tytułu choroby za ten okres. Aby je uzyskać, należy złożyć specjalne oświadczenie – w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny.

Wypełnione oświadczenie należy złożyć do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. Natomiast prowadzący działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące składają taki dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenie jest dostępny na stronie ZUS-u.
Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, to płatnik składek w ciągu 7 dni przekazuje tam oświadczenie ubezpieczonego. Wszelkich formalności można dopełnić online, nie wychodząc z domu – na Platformie Usług Elektronicznych.

Zarówno płatnik, który wypłaca zasiłki, jaki i ZUS mogą wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu. Trzeba też pamiętać, że jeśli Państwowy Inspektor Sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu danej osoby, przebywającej na kwarantannie, z obowiązku jej odbywania, to powinna ona poinformować o tym wypłacającego świadczenie chorobowe.

Uwaga:

Ci, którzy powrócili z zagranicy i są objęci obowiązkową kwarantanną, mają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. Oznacza to, że osoby zatrudnione na umowy cywilno-prawne oraz przedsiębiorcy/prowadzący działalność pozarolniczą muszą podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl

Powiązane tematycznie

Kaszubskie losy cz. II

Józef Franciszek Wójcik

Testy na koronawirusa. Co sprawia, że nie można wykonywać ich więcej?

dr. Zdrówko

Pogoria wraca do domu

Redakcja Morska

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie