Image default
Redakcja poleca Z Gdyni

Super Kolos 2019 dla Ryszarda Pawłowskiego

Okolona gęstą szczeciną, mocno zarysowana linia szczęki; zdecydowany, przenikliwy wzrok wpatrzony prosto w oczy; sprężysta sylwetka. Super bohater przypominający hollywoodzkiego aktora. Super Kolos 2019. Ryszard Pawłowski.

Jednak w przeciwieństwie do gwiazd kina dokonujących „bohaterskich czynów” na planie filmowym, on naprawdę schodził do ciasnych, ciemnych, wilgotnych i głębokich jaskiń oraz wchodził na kilkutysięczne ściany smagany przenikliwym wichrem, chłostany śniegiem i lodem. W Tatrach, Alpach francuskich i nowozelandzkich, afgańskim Hindukuszu, peruwiańskich Andach, Pamirze, Karakorum, Himalajach i na Kaukazie. Postawił stopy na Piku Kommunizma i Broad Peaku, jako pierwszy Polak przeszedł osławione drogi The Nose na El Kapitanie i Nortwest Face na Half Dome w Parku Narodowym Yosemite w górach Sierra Nevada.

Jako wysokościowy przewodnik pracujący dla czołowych światowych agencji oferujących wejścia na najwyższe szczyty świata kilkukrotnie stawał na ośmiotysięcznikach – między innymi trzy razy na Gasherbrumie II, dwa razy na Cho Oyu, pięć razy na Mount Evereście. Za swoje największe osiągnięcie uważa wejście trudnym Północnym Filarem na K2 w 1996 roku.

Również w przeciwieństwie do bohaterów filmowych spotykały go prawdziwe tragedie. Podczas ataku szczytowego w 1989 roku na Lhotse stracił partnera. Po biwaku na 8000 metrach współtowarzysz wspinaczki Jurek Kukuczka odpadł z dwuipółkilometrowej ściany.
Pawłowski stoczył też samotną walkę z rakiem. Jednak takie przejścia nie powstrzymują go przed kolejnymi wyprawami. Mimo siedemdziesiątki na karku spędza w górach większą część roku.

Długo można by wymieniać rozpoczęte w latach 70. XX wieku osiągnięcia himalaisty, któremu Kapituła Kolosów i Honorowa Kapituła Kolosów zdecydowały przyznać w marcu 2020 roku Super Kolosa za całokształt dokonań. Poznamy je na najbliższej edycji Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w dniach 13-15 marca 2020 w Gdyni Arenie.

Źródło: kolosy.pl

Powiązane tematycznie

Zamknięcie szlaków w rezerwatach przyrody

Redakcja

Książka na telefon?

Redakcja

Gdyński ,,Detektor Tłumu”

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie