Ze Świata

Strefa Gazy: w protestach zginęło 3 Palestyńczyków

Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków zebrało się w sobotę przy granicy z Izraelem, aby uczcić pierwszą rocznicę protestów Wielkiego Marszu Powrotu.

Władze Izraela w obawie szczególnie gwałtownych zamieszek w ostatnich tygodniach przed zbliżającą się rocznicą i po stronie izraelskiej dodatkowo rozmieszczono tysiące żołnierzy, dziesiątki snajperów, a nawet broń artyleryjską.

W wyniku starć , gdzie używano początkowo pocisków gumowych i gaz łzawiący, zginęło dwóch 17-letnich chłopców i co najmniej 207 osób zostało rannych – według ministerstwa zdrowia Gazy.

Tamer Aby el-Khair został postrzelony w klatkę piersiową i zmarł w szpitalu, drugi nastolatek, Adham Amara, zmarła po postrzale w twarz – podała agencja prasowa Associated Press.

Trzeci, 20 letni Palestyńczyk zginął wcześniej podczas nocnej demonstracji.

AFP zaznacza, że sobotnie zamieszki nie były aż tak tragiczne w skutkach jak np. protesty, które miały miejsce w związku z inauguracją amerykańskiej ambasady w Jerozolimie 14 maja 2018 roku. Zginęło wówczas ponad 60 osób.

W cotygodniowych marszach i protestach Palestyńczycy domagają się uznania przez Izrael prawa powrotu uchodźców do domów po drugiej stronie granicy, które musieli opuścić. Drugim hasłem protestujących jest zakończenie izraelskiej blokady Strefy Gazy, zapoczątkowanej po przejęciu przez islamistyczny Hamas władzy w Strefie Gazy w 2007 roku.

Według Biura ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) przy ONZ, od początku cotygodniowych demonstracji 271 Palestyńczyków zginęło od kul izraelskich żołnierzy. 195 ofiar to uczestnicy cotygodniowych marszów i demonstracji wzdłuż granicy Izraela, a 76 osób zginęło w innych incydentach związanych z palestyńskimi protestami.

Po izraelskiej stronie śmierć poniosło dwóch żołnierzy.

Źródło: Radio Maryja/AljaZeera/Haaretz

Powiązane tematycznie

W Kropywnyckim upamiętniono rodaków

Homo Politicus

Polska polityka zagraniczna

Homo Politicus

Prof. Bartnik: na świecie żyją już osoby o zmodyfikowanym DNA

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie