Image default
Ciekawostki Z kraju

Stolica Apostolska zgodziła się na proces beatyfikacyjny Wandy Błeńskiej

Watykańska Kongregacja ds. Kanonizacyjnych zgodziła się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego polskiej lekarki i misjonarki Wandy Błeńskiej. Pismo w tej sprawie otrzymał metropolita poznański.

Wanda Błeńska zmarła w 2014 r. w wieku 103 lat. Misjonarka i lekarka, zwana „matką trędowatych”, ponad 40 lat spędziła w Ugandzie, oddając się służbie chorym.

Rzecznik kurii metropolitalnej w Poznaniu ks. Maciej Szczepaniak poinformował we wtorek, że obecnie zadaniem abp. Stanisława Gądeckiego będzie rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym. Jego inauguracja odbędzie się jeszcze w tym roku.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. Uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy. W Bulubie nad jeziorem Victoria oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę Wanda Blenska Training Centre. Centrum medyczne jej imienia działa też w Befasy na Madagaskarze.

Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II Order Świętego Sylwestra, najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. Papież Franciszek wybrał dr Błeńską na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Ks. Szczepaniak podkreślił, że co miesiąc przy jej grobie na cmentarzu jeżyckim gromadzą się wierni, odmawiając różaniec.

Abp Gądecki w edykcie wydanym w piątą rocznicę śmierci lekarki, misjonarki i opiekunki trędowatych napisał, że życie Wandy Błeńskiej, którą św. Jan Paweł II nazwał „ambasadorem misyjnego laikatu”, jest dowodem na szczęście, które daje więź z Bogiem i służba innym”.

„Widziała w trędowatych nie tyle jednostkę chorobową do wyleczenia, ile całego człowieka z jego lękami i nadziejami, któremu należy się – oprócz profesjonalnej opieki – szacunek i czułość. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności i przełamać lęk przed trądem” – napisał abp Gądecki.

Od 2019 r. działa przygotowana w wielu wersjach językowych strona internetowa Wandablenska.pl. W stolicy Wielkopolski jest Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej. Jej imię nadano Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

Powiązane tematycznie

Zdalne podpisywanie umów dla klientów firmowych Banku Pekao

Redakcja

Pomoc finansowa dla pracowników Rossmanna

Redakcja

Testy na koronawirusa. Co sprawia, że nie można wykonywać ich więcej?

dr. Zdrówko

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie