Szczecin: położono stępkę pod prom dla PŻB - RadioMaryja.pl
Morskie sprawy

Stocznie porażone „dobrą zmianą”

Nieomylny prezes Kaczyński dwukrotnie pogrzebał polski przemysł stoczniowy. W roku 2011 przeoczył nową przedsiębiorczość, kwitnącą na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Jeszcze bardziej ośmieszył się parę lat później, gdy ogłosił upadek branży, mając za plecami Gdańską Stocznię Remontową, uważaną za najlepszą w Europie.

Zniesławiał polską przedsiębiorczość, która nadała nowe oblicze branży, nie czekając na specjalne programy rządowe. Małe okazało się nie tylko piękne, ale też rentowne w epoce, gdy masowa produkcja statków wyniosła się na Daleki Wschód.

Ponad 30 tysięcy zatrudnionych w ponad 4 tys. firm i nowe specjalizacje – od jachtów po platformy wiertnicze i konstrukcje stalowe, ale przede wszystkim 10 -procentowy udział w europejskim rynku remontu statków.

Nadeszła „dobra zmiana”. Branża okrętowa dobrze ilustruje rozdźwięk słów i czynów. Padły zapowiedzi projektów tak wielkich i „narodowych”, że nie wypada pytać o rachunek ekonomiczny i źródło pochodzenia pieniędzy. Jednym z najbardziej kuriozalnych jest program „Batory”, który zaczął się od położenia stępki pod prom w Szczecinie w czerwcu 2017 roku i… na tym się zakończył!

Drugim wyróżnikiem jest etatyzm. Nacjonalizacja, nazywana re-polonizacją, objęła Stocznię Gdańską, nieszczęśliwie sprywatyzowaną przez PiS z udziałem inwestora ukraińskiego. Etatyzm to nie tylko mentalność PiS, to także skok na kasę.

Prototypem był etnolog Jaworski, który swoje nieudaczne urzędowanie w Stoczni Gdańskiej w roku 2006 zaczął od podwyżki pensji.

„Dobra zmiana” wymiotła sprawcę ożywienia terenów postoczniowych w Szczecinie, stawiając na gawędziarza, który obiecał postawienie tam „pomnika dewastacji stoczni za rządów PO” i sponsorowania klubu siatkarskiego z udziałem światowych gwiazd pokroju Bartosza Kurka.

Efekt? Mniej niż zero! O ile na zachodnim wybrzeżu, pod patronatem ministra Gróbarczyka – jedynki PiS do Sejmu i kustosza rdzewiejącej stępki – mamy tragifarsę, na wschodnim wybrzeżu jest mniej śmiesznie, ale równie dramatycznie.

Mniej śmiesznie z uwagi na to, że branża okrętowa ma ścisły związek z Marynarką Wojenną, czyli obronnością kraju.

Marynarka Wojenna tonie, przy wtórze obietnic Macierewicza, teraz Błaszczaka – wielkiego programu zakupów w oparciu o własne stocznie, które także toną. Nauta i Stocznia Marynarki Wojennej należą teraz do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która stwarza możliwość ukrywania niegospodarności poszczególnych aktywów.

Wszystko można tuszować względami bezpieczeństwa państwa. Trudno dociec prawdy nawet dla takiego znawcy gospodarki morskiej, jak poseł Aziewicz, z którym analizujemy skutki „dobrej zmiany”.

Stwarza też możliwość ręcznego sterowania zamówieniami wewnątrz grupy – kosztem sektora prywatnego.

Do roku 2015 remonty okrętów wojennych tworzyły konkurencyjny rynek, otwarty dla firm prywatnych. Teraz jest to obieg zamknięty, wedle uznania, wyraźnie niekorzystny dla stoczni Nauta, chociaż ta ledwo żyje, z trzecim prezesem, a zatopienie remontowanego statku wraz z dokiem może być świadectwem jakości zarządzania.

W roku 2015 miała 5 mln zysku, w roku 2018 już 58 mln straty.

Martwa spec-ustawa stoczniowa, stępka rdzewiejąca w Szczecinie, etatyzm, partyjna, głodna nomenklatura, system nakazowo-rozdzielczy rodem z PRL-u i dołujące stocznie – oto spuścizna „dobrej zmiany”. Pole minowe dla następców. Jeśli PiS wygra, za 4 lata nie będzie co zbierać.

Janusz Lewandowski

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x