Prom STENA LINE na wyjściu z GDYNI fot. Marek GRZYBOWSKI
Morskie sprawy Redakcja poleca Ze Świata

Stena Line przenosi promy z Liverpoolu na Bałtyk

Promy które dotąd łączyły porty Morza Irlandzkiego Liverpool i Belfast zostaną przeniesione na Bałtyk i wprowadzone będą do serwisu Nynäshamn – Ventspils.

Transfer nie odbędzie się od razu po wycofaniu promów z Wielkiej Brytanii. Stena Lagan i Stena Mersey zanim wypłyną na Bałtyk, udadzą się na Morze Śródziemne. „Przed rozpoczęciem operacji na nowej trasie, statki zostaną zmodernizowane i wydłużone przez siostrzaną firmę Stena RoRo, a także otrzymają nowe nazwy” informuje Agnieszka Zembrzycka, rzecznik prasowy Stena Line Polska. Między Łotwą a Szwecją promy będą pływać pod nowymi nazwami: Stena Scandica (poprzednio Stena Lagan) i Stena Baltica (Stena Mersey). Prom Stena Scandica został wydłużony i przechodzi gruntowną przebudowę w stoczni Sedef w Tuzli (Turcja).

STENA LAGAN W LIVERPOOL fot. MAREK GRZYBOWSKI

Promy zostaną wydłużone. Wstawiona zosanie sekcja o długości 36 m. Dzięki temu statki osiągną dłogość 222 m, a linia ładunkowa wydłuży się 2875 m. Dobudowany zostanie pokład samochodowy. Prom będzie oferował 200 kabin. Na pokładzie będzie miejsce dla 970 pasażerów. Jednostki będą mogły przyjmować ro-ro prez rampu otwierane od dziobu i rufy. Załadunek i rozładunek będzie mógł odbywać się na dwóch poziomach. Zmodernizowane zostaną również siłownie. Statki zostaną wyposażone w hybrydowe scrubbery. Nowe promy ruszą na trasę Nynäshamn – Ventspils w przyszłym roku. W 2021 r. wymienione zostaną również promy pływające dotychczas na trasie Liepaja-Travemünde (Stena Gothica i Urd).

E-Flexer RoPax na Morzu Irlandzkim. W listopadzie br. Stena Line oficjalnie przejęła swój najnowszy prom, Stena Embla. 1 grudnia statek wyruszył w 6-tygodniowy rejs , po ceremonii przekazania w Weihai w Chinach. Prom jest trzecim z pięciu nowych statków E-Flexer RoPax nowej generacji. Jednostki zakontraktowano w stoczni CMI Jinling Weihai. To element szeroko zakrojonej modernizacji floty firmy – informuje Stena Line. Stena Embla to ostatni z trzech nowych statków, które mają pływać między portami na Morzu Irlandzkim. Nowa jednostak kończy ten etap 7-letniego programu rozwoju. Obejmował on inwestycje w nowe promy i infrastrukturę portową o łącznej wartości 400 mln funtów. W styczniu 2021 r. Stena Embla (215 m długości) dołączy do siostrzanych statków, Stena Estrid i Stena Embla, które pływają między Wielką Brytanią i Irlandią od początku tego roku. Promy mają linię ładunkową o długości 3100 m. Na pokład mogą zabrać około tysiąca pasażerów.

Tekst i zdjęcia: Marek Grzybowski, za:  Stena Line.

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x