MS EUROPA W PORCIE HAMBURG FOT. MAREK GRZYBOWSKI
Morskie sprawy Redakcja poleca Ze Świata

Statki pasażerskie wyruszają na szlaki

Armatorzy statków pasażerskich zapowiadają rzucenie cum i uruchomienie rejsów wycieczkowych. Jest więc nadzieja, że w Gdyni przy Dworcu Morskim (Muzeum Emigracji) znowu zacumują statki.

MS AIDAbella w GDYNI fot. Marek GRZYBOWSKI
MS AIDAbella w GDYNI fot. Marek GRZYBOWSKI

AIDA, Hapag-Lloyd Cruises i TUI zapowiedziały, że są gotowe do wznowienia rejsów z portów europejskich. Pierwsze statki powinny już wyruszyć w sierpniu. AIDA już zapowiada 3-tygodniowe rejsy. AIDA, której właścicielem jest Carnival Corporation & plc., bukuje rejsy z pasażerami od 5 sierpnia. Hapag-Lloyd Cruises zapowiada, że 18 sierpnia MS Europa popłynie do Wielkiej Brytanii, a we wrześniu oferuje rejs na Morze Bałtyckie z zawinięciem do Gdańska. TUI Cruises zaprasza na 3-dniowe „Blaue Reisen” z bukowaniem już 31 lipca br.

Statki będą wyruszać z Hamburga, Warnemünde lub Kilonii. Oferta jest głównie skierowana do niemieckich pasażerów. Hapag-Lloyd Cruises promuje się również bardzo aktywnie na rynku brytyjskim. Oferuje morskie podróże dla turystów anglojęzycznych. Kilkunastodniowe rejsy można odbyć na pokładzie luksusowego statku flagowego MS Europa 2. Na pokładzie nowego luksusowego statku MS Hanseatic Inspiration we wrześniu będzie można odbyć 19-dniowy rejs z Hamburga na Islandię i Grenlandię.

MS COLOR MAGIC w KILONII fot. Marek GRZYBOWSKI
MS COLOR MAGIC w KILONII fot. Marek GRZYBOWSKI

Norwegia ogłosiła otwarcie granica od 15 czerwca 2020 r. Color Line natychmiast uruchomił połączenia Hirtshals – Kristiansand oraz Hirtshals Larvik 14 lipca. Na trasie z Danii do Norwegii pływa nowoczesny prom SuperSpeed. Z Larvik do Oslo samochodem można dotrzeć w 2 godziny, a z Kristiansand w 4 godziny – reklamuje połączenia Color Line. Z Kilonii do Oslo i z powrotem można udać się promem CLor Fantasy lub Color Magic.

Bezpieczeństwo pasażerów stawiane jest na pierwszym miejscu. Na statkach obowiązują szczególne warunki bezpieczeństwa. Armatorzy podkreślają konieczność zachowania dystansu społecznego. Na pokładzie zaleca się noszenie masek zakrywających usta i nos. Wyjątkiem są bary, restauracje, centrum fitness i obszary zewnętrzne. Na pokładach zewnętrznych ogranicza się liczbę ludzi. Podczas odprawy przeprowadzane są kontrole temperatury. Na całym statku dostępne są stacje do dezynfekcji rąk. Pomieszczenia ogólnodostępne i kabiny są regularnie dezynfekowane. Każdy statek ma własny zestaw testów PCR COVID-19, które używane będą w razie potrzeby. Wszystkie kabiny i przestrzenie publiczne wyposażone są w świeże powietrze.

MS Europa 2 oraz MS Hanseatic Inspiration, będą zabierały w rejsy 40% mniej pasażerów niż wynosi pojemność kabin. Na statki przyjmą odpowiednio do 150 oraz do 300 pasażerów na każdy statek. „Podjęliśmy nadzwyczajne działania w ramach przygotowań do ponownego uruchomienia sezonu i działamy w nowej rzeczywistości – wyjaśnia Karl J. Pojer, dyrektor generalny Hapag-Lloyd Cruises i informuje, że operator uruchamia połączenia ze znacznie surowszymi niż dotąd standardami higieny i zapobiegania zakażeniom i podkreśla: „bezpieczeństwo naszych gości i załogi oraz zaufanie osób odpowiedzialnych za niemieckie porty są dla nas bardzo ważne”. TUI Cruises również wznawia działalność bukując 40% mniej pasażerów w kabinach. MS Mein Schiff 2 rozpoczyna rejsy 24 lipca br. Będą to trzydniowe weekendowe rejsy z Hamburga na Morze Północne. Statek zacumuje w Kristiansand w Norwegii. Żaden pasażer nie będzie mógł zejść na ląd. TUI Cruises dziś oferuje cztery odjazdy do 3 sierpnia 2020 r.

MS AIDAmar w Oslo fot. Marek GRZYBOWSKI
MS AIDAmar w Oslo fot. Marek GRZYBOWSKI

Operatorzy statków pasażerskich z północnej Europy już planują pierwsze rejsy. Jeśli wszystko się powiedzie, a zastosowane środki ostrożności się sprawdzą, jest nadzieja, że do Gdyni, Gdańska i Szczecina zaczną zawijać statki pasażerskie.

Tekst i zdjęcia: Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x