Konferencja prasowa w ECS odbyła się 31 stycznia 2019 r.. Fot. Michał Piotrowski
Polityka Za miedzą

Spór o ECS. Ministerstwo kultury obcięło dotację, więc samorządy zwiększają swoje

Podczas specjalnej konferencji prasowej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i p.o. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowali, że urząd marszałkowski i urząd miasta zwiększają w tym roku dotacje na ECS.

To odpowiedź na zmniejszenie finansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o 3 mln zł.

Samorząd województwa pomorskiego dołoży 200 tys. zł, a Gdańsk 500 tys. zł.

 

Trzeba obronić ECS

Ministerstwo zmniejszyło dotację na działalność ECS o 3 mln zł. z siedmiu do czterech. Minister Jarosław Sellin zapowiedział, że konieczne są pewne zmiany, by dotacja wróciła w wyższej kwocie. Chodzi m.in. o możliwość powoływania przez ministerstwo wicedyrektora oraz utworzenie nowego działu im. Anny Walentynowicz, w którym pracowałby 10-osobowy zespół.

Od tego PiS uzależnia zwiększenie dotacji. Samorządowcy mówią wprost, że jest to próba odebrania miastu wpływu na działalność instytucji. – 

Nie możemy dopuścić do tego, by ECS podzielił los Muzeum II Wojny Światowej. Najbardziej zależy nam na tym, by dziecko śp. Pawła Adamowicza nadal było miejscem solidarności, wolności i otwartości – powiedziała na konferencji Aleksandra Dulkiewicz. – Tego z pewnością życzyłby sobie Pan Prezydent. Nie dopuszczę do tego, by to miejsce wykluczało kogokolwiek

– podkreśliła Dulkiewicz.

Decyzję w sprawie propozycji ministerstwa Rada Programowa ECS podejmie na specjalnym spotkaniu w sobotę 2 lutego 2019 r. – Nie rzecz w pieniądzach – mówił na konferencji Mieczysław Struk. – Rzecz w próbach weryfikacji i zmiany statutu ECS ze strony ministerstwa kultury. Odpowiemy na propozycje przedstawione przez Jarosława Sellina po spotkaniu rady. Chcemy wypracować wspólne stanowisko – tłumaczył Struk.

 

 

Marszałek Struk: „Głosy pomocy płyną z całej Polski”

W związku z obcięciem prawie o połowę dotacji z ministerstwa, samorząd województwa pomorskiego postanowił zwiększyć kwotę finansowania z 800 tys. zł do mln zł. Gdańsk dopłaci do działalność ECS dodatkowe 500 tys. zł. – Dochodzą do nas głosy, że powinniśmy bronić ECS niczym niepodległości – podkreślał na konferencji marszałek Struk. – To dzieło Pawła Adamowicza powinno być kontynuowane. Spotkamy się z dużymi pokładami solidarności całej Polski. Samorządowcy, niektórzy marszałkowie i prezydenci miast chcą włączyć się w finansowanie działalności ECS. Uważają, że idea funkcjonowania ECS jest ideą ogólnopolską, a nie tylko lokalną – zaznaczył Struk.

 

Nie mamy pieniędzy

W tej chwili działalność ECS stoi pod znakiem zapytania. Na konferencji prasowej dyrektor Basil Kerski powiedział, że wszystkie pieniądze, jakie ma instytucja, zostały przeznaczone na funkcjonalnie wystawy stałej. – Nie mam pieniędzy na realizacje programu, który miał upamiętniać wielką europejską rewolucję sprzed 30 lat – mówił Basil Kerski. – Ja i mój zespół nie mamy za co zorganizować wydarzeń, które zmieniły demokrację w Polsce, w Europie, a nawet na świecie – tłumaczył Kreski. ECS na swoją działalność potrzebuje rocznie około 16 mln. zł

 

Każdy może pomóc

W piątek, 1 lutego w mediach społecznościowych zostanie uruchomiona publiczna zbiórka na działalność ECS. Już teraz darowizny na rzecz ECS można wpłacać na specjalny numer konta:

75 1240 1268 1111 0010 8791 2761

z dopiskiem na przelewie „rocznica 1989″. Dyrektor Basil Kerski powiedział, że wsparciem dla instytucji będzie także kupowanie biletów i zwiedzanie wystawy stałej.

Aleksandra Chalińska

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie