Kultura Za miedzą

Sopot Film Festival

Dziewiętnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival odbędzie się w dniach 13-21 lipca. W ciągu dziewięciu dni w salach kinowych i studyjnych zaprezentowanych zostanie ponad 100 filmów z całego świata – pełnometrażowych fabuł, dokumentów, animacji oraz filmów krótkometrażowych.

W programie międzynarodowe konkursy, sekcje tematyczne: autorskie kino grozy z Dalej Północy, kino Ameryki Południowej, retrospektywy wybitnego reżyserów: dwukrotnego zdobywcy Oskara, irańskiego Asghara Farhadiego, autora takich filmów jak „Rozstanie”, „Wszyscy wiedzą” oraz grackiego Jorgosa Lantimosa, uznanego za jednego z odważniejszych autorów współczesnego kina („Kieł”, „Faworyta”). Zobaczyć będzie można sporo premier filmowych oraz najważniejszych filmów kina autorskiego minionego sezonu w pasmach Spectrum i Spectrum Doc, mi.in. Pawła Pawlikowskiego, Jagody Szelc, Agnieszki Smoczyńskiej, Kingi Dębskiej, Alfonso Cuarona, Joachima Triera, Nadine Labaki, Jafara Panahiego czy Petera Farrellego. Tradycyjnie odbędą się również spotkania po filmach z gośćmi.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie IV Koncert Muzyki Filmowej, który odbędzie się 17 lipca na Tarasach Parku Wodnego. Koncert to autorski dobór repertuaru i premierowe wykonanie aranżacji, przygotowanych specjalnie na festiwal oraz połączenie muzyki klasycznej  wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot z elektronicznymi aranżami. W tym roku tematem przewodnim jest postać amerykańskiego reżysera Quentina Tarantino. W programie muzyka z jego filmów, ale również muzyka z filmów jego mistrzów, m.in. Ennio Morricone, Hans Zimmer, James Newton Howard, Michael Nyman i inni. Wśród solistów m.in. Misia Furtak i Tomek Makowiecki.

Drugim koncertem Festiwalu będzie „Gra w Komedę”, który odbędzie się 14 lipca na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie. Ideą tego niezwykłego „koncertu z literaturą” jest przybliżenie osoby i twórczości Krzysztofa Trzcińskiego Komedy, a punkt wyjścia stanowią fragmenty książki Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Komeda. Osobiste życie jazzu”, splecione z muzyką duetu multiinstrumentalistów – kontrabasisty Olgierda Walickiego i perkusisty Jacka Prościńskiego. Ważnym elementem koncertu będzie obecność na scenie aktora filmowego i teatralnego Marcina Czarnika z TR Warszawa, który czytać będzie fragmenty książki Magdaleny Grzebałkowskiej.

Fot. materiały prasowesipot

Więcej informacji na stronie Sopot Film Festival

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie