Kultura Za miedzą

Sopot Film Festival

Dziewiętnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival odbędzie się w dniach 13-21 lipca. W ciągu dziewięciu dni w salach kinowych i studyjnych zaprezentowanych zostanie ponad 100 filmów z całego świata – pełnometrażowych fabuł, dokumentów, animacji oraz filmów krótkometrażowych.

W programie międzynarodowe konkursy, sekcje tematyczne: autorskie kino grozy z Dalej Północy, kino Ameryki Południowej, retrospektywy wybitnego reżyserów: dwukrotnego zdobywcy Oskara, irańskiego Asghara Farhadiego, autora takich filmów jak „Rozstanie”, „Wszyscy wiedzą” oraz grackiego Jorgosa Lantimosa, uznanego za jednego z odważniejszych autorów współczesnego kina („Kieł”, „Faworyta”). Zobaczyć będzie można sporo premier filmowych oraz najważniejszych filmów kina autorskiego minionego sezonu w pasmach Spectrum i Spectrum Doc, mi.in. Pawła Pawlikowskiego, Jagody Szelc, Agnieszki Smoczyńskiej, Kingi Dębskiej, Alfonso Cuarona, Joachima Triera, Nadine Labaki, Jafara Panahiego czy Petera Farrellego. Tradycyjnie odbędą się również spotkania po filmach z gośćmi.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie IV Koncert Muzyki Filmowej, który odbędzie się 17 lipca na Tarasach Parku Wodnego. Koncert to autorski dobór repertuaru i premierowe wykonanie aranżacji, przygotowanych specjalnie na festiwal oraz połączenie muzyki klasycznej  wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot z elektronicznymi aranżami. W tym roku tematem przewodnim jest postać amerykańskiego reżysera Quentina Tarantino. W programie muzyka z jego filmów, ale również muzyka z filmów jego mistrzów, m.in. Ennio Morricone, Hans Zimmer, James Newton Howard, Michael Nyman i inni. Wśród solistów m.in. Misia Furtak i Tomek Makowiecki.

Drugim koncertem Festiwalu będzie „Gra w Komedę”, który odbędzie się 14 lipca na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie. Ideą tego niezwykłego „koncertu z literaturą” jest przybliżenie osoby i twórczości Krzysztofa Trzcińskiego Komedy, a punkt wyjścia stanowią fragmenty książki Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Komeda. Osobiste życie jazzu”, splecione z muzyką duetu multiinstrumentalistów – kontrabasisty Olgierda Walickiego i perkusisty Jacka Prościńskiego. Ważnym elementem koncertu będzie obecność na scenie aktora filmowego i teatralnego Marcina Czarnika z TR Warszawa, który czytać będzie fragmenty książki Magdaleny Grzebałkowskiej.

Fot. materiały prasowesipot

Więcej informacji na stronie Sopot Film Festival

Powiązane tematycznie

Pomorski NFZ zamknął rok 2019

dr. Zdrówko

Nowe mieszkania dla mieszkańców Gdańska

Redakcja

Tajemniczy Joachim

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie