AWFiS Gdańsk gmach główny
AWFiS Gdańsk gmach główny / Wikipedia / Artur Andrzej
Informacja prasowa Redakcja poleca Sport Za miedzą

COVID -19 a sesja i rekrutacja na AWFiS w Gdańsku

Egzaminy zdalne, zaliczenia warunkowe i rekrutacja na podstawie świadectw maturalnych bez egzaminu sprawnościowego. COVID-19 do „góry nogami” przewrócił pracę na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Już od połowy marca na gdańskiej uczelni wszystkie zajęcia odbywają się w formie zdalnej, zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne.

Pracownicy uczelni, zarządzeniem rektora, zostali zobligowani do zachowania ciągłości procesu dydaktycznego w formie elektronicznej. Największy problem na początku stwarzały warunki techniczne. W tej chwili jest już wdrażana platformae-learningowa, gdzie będzie można prowadzić zajęcia nawet dla kilkuset osobowej grupy studentów.

W zależności od charakteru przedmiotu pracownicy stosują różne formy kształcenia zdalnego. W przypadku zajęć praktycznych studenci są między innymi zobligowani do opracowań scenariuszy zajęć lekcyjnych, sportowych i treningowych, opracowań multimedialnych – filmów szkoleniowych z elementami nauczania techniki sportowej.

– Taki sposób przekazania wiedzy nie jest problemem w przypadku teorii. Postanowiliśmy jednak, że w przypadku zajęć praktycznych będą także udzielane przedłużenia terminów zaliczeń do powrotu na uczelnię.  Nie oznacza to jednak, że studenci będą zwolnieni z egzaminów. Będzie on tylko przesunięty na czas późniejszy lub przyjmie inną formę zaliczenia

 – tłumaczy dr hab. Barbara Duda-Biernacka, prof. AWFiS, prorektor ds. kształcenia i rozwoju AWFiS w Gdańsku.

Pierwszy raz nie tylko w historii gdańskiej akademii, ale całego polskiego szkolnictwa wyższego, egzaminy będą mogły odbywać się w formie online. Dotyczy to nie tylko egzaminów dyplomowych –licencjackich i magisterskich, ale także egzaminów instruktorskich i trenerskich.

– Jesteśmy właśnie w trakcie testowania systemu, aby wykluczyć wszelką zewnętrzną pomoc osobie zdającej. W tej chwili przeprowadzane są kolokwia i widać, czy system sprawdza się, a prowadzący mają do wyboru komunikatory i programy internetowe

 – dodaje dr hab. Barbara Duda-Biernacka, prof. AWFiS,

Inaczej niż zwykle przeprowadzany będzie proces rekrutacyjny. Uczelnie wyższe muszą dostosować się do harmonogramu tegorocznych matur, które zostały przesunięte na czerwiec. AWFiS to uczelnia stricte sportowa, dlatego w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględniany był dotychczas egzamin wstępny ze sprawności fizycznej.

– Jednak mając na względzie bezpieczeństwo naszych kandydatów oraz pracowników uczelni, rezygnujemy w tym roku z egzaminu sprawnościowego. W tym roku przeprowadzony zostanie konkurs świadectw– informuje dr hab. Barbara Duda-Biernacka, prof. AWFiS. – Ze względu na charakter naszej uczelni zależy nam przede wszystkim na pozyskaniu sportowców, którzy reprezentują najwyższy poziom w reprezentowanej przez siebie dyscyplinie sportu – będą musieli wykazać się posiadaniem odpowiedniej klasy sportowej. Osoby, te uzyskają maksymalną liczbę punktów. 

Rozpoczęcie rekrutacji na AWFiS planuje się od 29 czerwca, a zakończenie w przypadku studiów I stopnia i jednolitych magisterskich –21 sierpnia. W przypadku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia rekrutacja będzie trwać do 15 września.

– Mam nadzieję, że pandemia nie będzie trwać zbyt długo i nowy rok akademicki rozpoczniemy w sposób tradycyjny. Jeśli jednak sytuacja się nie zmieni, to nie będziemy mieli innego wyjścia i w dalszym ciągu będziemy prowadzić zajęcia online. Nie zastąpi to oczywiście bezpośredniego kontaktu studenta z wykładowcą –w przypadku przedmiotów teoretycznych, a szczególnie przedmiotów praktycznych– przyznaje dr hab. Barbara Duda-Biernacka, prof. AWFiS.

Informacja prasowa AWFiS

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie