Gdynia Senioralna Na zdrowie Redakcja poleca

Seniorze nie czekaj. Zaszczep się!

Prezydent Gdyni zaprasza mieszkańców w wieku powyżej 65 lat do skorzystania z programu szczepień pod nazwą: „Regionalny Program Polityki Zdrowotnej – szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka”. Jego głównym celem jest zapobieganie zachorowaniom na inwazyjną chorobę pneumokokową. Program realizowany był już w Gdyni w ubiegłym roku i cieszył się dużym zainteresowaniem wśród seniorów. Szczepienie może zapobiec groźnym chorobom i związanym z nimi powikłaniom.

U osób dorosłych wraz z wiekiem wzrasta zapadalność i śmiertelność z powodu inwazyjnej choroby pneumokokowej. Śmiertelność w grupie osób po 65. roku życia jest ponad pięciokrotnie wyższa niż w grupie osób w wieku 35-49 lat. Zakażenie bakterią Streptococcus pneumoniae przebiega najczęściej w postaci pneumokokowego zapalenia płuc. O tym, jak jest ono niebezpieczne świadczy fakt, że według badań nawet w 25% przypadków może zakończyć się śmiercią.

Gdzie można się zgłosić?

Przypominamy, że w Gdyni są dwa punkty, w których można poddać się szczepieniom:

  • Clinica Medica Sp. z o.o., ul. Mireckiego 11, Gdynia, tel. 58 661 50 55
  • Clinica Medica Sp. z o.o., ul. Leona Staniszewskiego 1, Gdynia, tel. 58 714 11 60

Co trzeba mieć ze sobą?

Przede wszystkim dokument tożsamości, potwierdzający miejsce zameldowania oraz zaświadczenie lekarskie, potwierdzające przynależność do grupy ryzyka (lub inną dokumentację na podstawie której będzie można to określić).
Jeżeli osoba zgłaszająca się na szczepienie jest pacjentem przychodni przy ul. Mireckiego lub przy ul. Leona Staniszewskiego i te placówki posiadają dokumenty świadczące o tym, że pacjent leczy się na choroby dolnych dróg oddechowych – zaświadczenie lekarskie nie będzie wymagane.

Więcej informacji tutaj

Autor: Grażyna Pilarczyk // UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie