Samorządowcy chcą rekompensaty
Polityka Z kraju

Samorządowcy chcą rekompensaty

Samorządowcy z polskich miast przekazali na ręce marszałka Senatu projekt ustawy o rekompensatach dla gmin, które utraciły część swoich dochodów w związku z obniżką stawki podatku PIT.

W spotkaniu z prof. Tomaszem Grodzkim uczestniczyli prezydenci Łodzi – Hanna Zdanowska, Sopotu – Jacek Karnowski, Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Warszawy – Rafał Trzaskowski. W rozmowie udział wzięli także wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska oraz przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Zygmunt Frankiewicz.

Seniorze pamiętaj o szczepieniach

Samorządowcy zwrócili się do Marszałka Senatu o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie rekompensat. Jak powiedział na konferencji prasowej w Senacie prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski projekt zakłada zwiększenie udziału samorządów w podatku PIT. „Dla dużych miast ponad 8 proc., dla gmin ok. 2 proc., w ten sposób, żeby zrekompensować ubytek prawie 8 mld zł, które rząd odebrał samorządom” – podkreślił. W ocenie prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej „rządzący kupują głosy wyborców za ich własne pieniądze”. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski dodał, że w najgorszej sytuacji są małe gminy, a około 800 z nich ma problem ze złożeniem przyszłorocznego budżetu. Wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła, że rząd obiecuje ludziom wiele rzeczy, ale kosztem ich życia i pieniędzy.

Przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Zygmunt Frankiewicz zadeklarował, że projekt przygotowany przez samorządowców „z najwyższą starannością będzie procedowany w komisjach”, a później na posiedzeniu plenarnym Senatu.

Źródło: senat.gov.pl

Wrong shortcode initialized

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie