Z Gdyni

Samochody na minuty oferują coraz więcej

Wprowadzona w 2017 roku w Gdyni usługa car-sharingu nieustannie się rozwija. Sukcesywnie zwiększana jest nowoczesna flota pojazdów niskoemisyjnych oraz zasięg ich stref. Aktualnie po ulicach Trójmiasta jeździ 600 aut Traficar i 400 MiiMove. Do końca roku ta liczba ma się zwiększyć. Wszystko dzięki coraz większej popularności użytkowania samochodów współdzielonych.

Car-sharing to wygodny sposób przemieszczania się po mieście. Umożliwia korzystanie z samochodów bez konieczności ich zakupu – wypożyczając je do poruszania się z reguły na stosunkowo niewielkich dystansach. Wprowadzenie w miastach floty nowoczesnych, ekologicznych pojazdów jest także jednym ze sposobów na ograniczenie emisji spalin. Car-sharing jest również atrakcyjną alternatywą dla samochodów służbowych i sposobem na zmniejszenie liczby pojazdów użytkowanych w sposób sporadyczny. Wszystko to w efekcie wpływa na ograniczenie ruchu samochodowego.

W 2017 roku Gdynia zainicjowała projekt wprowadzenia do aglomeracji trójmiejskiej współdzielenia samochodów. Obecnie w Trójmieście usługę car-sharingu oferują dwie firmy: Traficar oraz MiiMove.

– W Gdyni konsekwentnie wdrażamy rozwiązania sprzyjające ekologii i ograniczające liczbę samochodów w mieście. Innowacyjne, nowoczesne i na najwyższym poziomie, mające znaczny wpływ na podnoszenie jakości życia w mieście i odpowiadające na zmieniające się potrzeby mieszkańców. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że car-sharing spotkał się z pozytywnym przyjęciem gdynian i cieszy się wśród nich popularnością – mówi wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Usługa Traficar wystartowała w Trójmieście w październiku 2017 roku z liczbą 200 pojazdów Renault Clio. Aktualnie we flocie Traficara jest ich 600. Pod koniec czerwca powiększona została strefa w Trójmieście, dodano takie obszary jak: Wyspa Sobieszewska, ul. Kontenerowa, Orunia Dolna, Maćkowy i Jasień Bulwary. Aktualna strefa jest widoczna w aplikacji Traficar.

– Bardzo cieszymy się z popularności naszej usługi w Trójmieście. Chętnie słuchamy sugestii użytkowników i na tej podstawie udoskonalamy Traficara. Cały czas powiększamy flotę w regionie i nie wykluczamy jej uzupełniania w przyszłości. Dostosowujemy strefę zwrotu pojazdu tak, aby odpowiadała na zapotrzebowanie i była dopasowana do liczby aut udostępnionych w usłudze – mówi Konrad Karpiński, dyrektor operacyjny w firmie Traficar.

W usłudze została wdrożona możliwość przejazdów międzymiastowych autami Renault Clio, więc ta liczba nie jest stała i auta rotują pomiędzy miastami, w których działa usługa. Traficarem można wybrać się też w dłuższą podróż dzięki automatycznej stawce dobowej – w ciągu doby użytkownik nie zapłaci za czas i postój więcej niż 75 zł. Stawka za kilometry nalicza się standardowo i należy zawsze do kwoty za czas i postój doliczyć kwotę za przejechane kilometry. Przykładowo pokonanie traficarem trasy Gdańsk-Warszawa to koszt 355 zł (75 zł za czas i postój + 280 zł za kilometry), a gdy podróż odbywamy w 4 osoby to każda z nich zapłaci 88,75 zł (koszt obliczony przy założeniu, że podróż odbywa się najkrótszą trasą i bez uwzględnienia natężenia ruchu na drogach).

W Trójmieście oprócz osobowych Renault Clio, dostępne są również dostawcze auta na minuty TrafiCargo. Modele Renault Kangoo VAN można wynająć pod sklepami: Ikea Gdańsk,  Castorama Oliwa, Castorama Osowa, Leroy Merlin Rumia, Galeria Wnętrz City Meble. Auta dostawcze działają w systemie zamkniętym i należy je zwrócić pod sklep, z którego zostały wynajęte.

Gdyńska firma MiiMove powiązana z dealerem Serwis Haller w lutym tego roku wprowadziła na trójmiejskie drogi 200 pojazdów niskoemisyjnych z automatycznymi skrzyniami biegów w usłudze car-sharingu. W maju ta liczba została podwojona. Łącznie użytkownicy wynajmu samochodów na minuty MiiMove mają teraz do dyspozycji już 400 kompaktowych, atrakcyjnie wyposażonych Opli Astra hatchback. Docelowo, trójmiejski dealer marki Opel – Serwis Haller wyda łącznie 800 takich samochodów w 2019 roku. Ale to nie koniec dobrych wiadomości.

– Zwiększamy także konsekwentnie nasz zasięg działania. Od czerwca dostępni jesteśmy nie tylko dla mieszkańców Trójmiasta, ale również Rumi i Gminy Kosakowo. Niebawem naszą flotę zasilą kolejne Ople, w tym modele o napędzie elektrycznym – mówi Adam Kurek, prezes zarządu firmy MiiMove.

Nowością jest wprowadzona przez MiiMove specjalna, wydzielona strefa dedykowana oferowanej usłudze car-sharingu przy Hotelu Mercure w Gdyni. Dzięki porozumieniu MiiMove sp. z o.o. z Grupą Accor-Orbis, do której należy gdyński hotel, goście oraz inni użytkownicy mają bezpośredni, 24-godzinny dostęp do floty aut zaparkowanej na terenie obiektu. Również na czas Open’er Festiwal MiiMove przygotowało specjalną strefę do parkowania MiiMove pod samym wejściem na festiwal od strony Kosakowa.

Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka // UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie