Rusza budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie
Projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Budynek nocą. Autor plus3architekci
Historia Kultura

Rusza budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

W środę, 7 października 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie przekazało wykonawcy plac budowy pod realizację pierwszego etapu budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie – nowego oddziału NMM. Termin zakończenia pierwszego etapu inwestycji planowany jest na 30 czerwca 2021 roku.

Budynek

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Koncepcja budynku – zaproponowana przez zwycięską pracownię Plus3Architekci Sp. z o.o. z Warszawy – to propozycja jednorodnej bryły o powierzchni zabudowy trzech tysięcy metrów kwadratowych, otwartej na łebską promenadę i kanał portowy. Zaprojektowany budynek ma oryginalną, nowoczesną i dynamiczną formę. Kształt i nachylenie frontowej falującej fasady pokrytej giętymi drewnianymi listwami oraz pionowo rozpięte liny nadadzą obiektowi żeglarski charakter i nawiążą do wyrzuconego na brzeg konaru, kadłuba statku, morskich fal czy nadmorskich wydm.

 

Ekologiczne rozwiązania

– Naszym celem jest wybudowanie obiektu muzealnego o możliwie niskim zużyciu energii. Szczególnie zależy nam na maksymalnym ograniczeniu zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. – mówi Szymon Kulas, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych. W projekcie założono nowoczesne i ekologiczne pompy ciepła pracujące w układzie biwalentynym w oparciu o gruntowy wymiennik ciepła oraz instalację fotowoltaiczną o mocy około 50 kW. Użycie wspomnianych technologii pozwoli na pokrycie szczytowego zapotrzebowania energetycznego oddziału zarówno zimą, jak i latem.

 

Wystawa stała

Głównymi założeniami ekspozycji znajdującej się w nowym oddziale w Łebie będą chronologiczno-tematyczne przedstawienie wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz zaprezentowanie szeroko pojętych zagadnień z dziedziny rybołówstwa bałtyckiego. Powierzchnie wystawowe będą rozłożone na kilku poziomach przestrzennej sali ekspozycyjnej, w których na powierzchni ponad sześciu tysięcy metrów kwadratowych planowane są aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów wraz z ówczesną sztuką szkutniczą, wyeksponowanie wraków i obiektów zbadanych i wydobytych w czasie podwodnych badań archeologicznych oraz przedstawienie zagadnień związanych z rybołówstwem morskim takich jak fauna i flora Morza Bałtyckiego, porty rybackie czy rybacy i ich kultura, a także z ratownictwem morskim.

 

Nowoczesna edukacja

Narodowe Muzeum Morskie upowszechnia oraz popularyzuje wiedzę morską na wystawach stałych i czasowych, w rozmaitych publikacjach i w formie działań edukacyjnych. Łebskie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego będzie posiadało zróżnicowaną ofertę edukacyjną, skierowaną do szerokiego grona zwiedzających, a szczególnie do najmłodszych odbiorców. W okresie roku szkolnego w placówce organizowane będą zajęcia edukacyjne i warsztatowe dla dzieci oraz młodzieży w różnym wieku. Dodatkowo  tematy z zakresu praw fizyki, podstaw nawigacji, praw ruchu na drogach wodnych, walorów turystyki morskiej, rodzajów ryb, ochrony środowiska i przyrody, a także ratownictwa morskiego podparte będą stanowiskami interaktywnymi, które naukę przeistoczą w niepowtarzalną przygodę.

 

Dotacja

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie to inwestycja unikatowa na skalę krajową, która w nowoczesny sposób pozwoli przedstawić tematykę archeologicznych badań podwodnych. Jej planowany koszt wynosi w przybliżeniu 40 milionów złotych. W 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało dotację celową na budowę pierwszego etapu obiektu ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowanie w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Budynek nocą. Autor plus3architekci Projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Widok z góry. Autor plus3architekci Projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Widok zza rzeki. Autor plus3architekci Projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Przestrzeń rekreacyjna. Autor plus3architekci Projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Widok z portu. Autor plus3architekci Projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Widok z portu. Autor plus3architekci Projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Sala wystawowa. Autor plus3architekci Projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Miejsce do odpoczynku. Autor plus3architekci

 

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

https://www.nmm.pl/images/galeries/muzeum-archeologii-podwodnej-w-lebie-zwycieski-projekt-01-rendering_min.jpg

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x