Za miedzą

Rumia znów pobiegnie dla Żołnierzy Wyklętych

Bieg Tropem Wilczym Rumia 2018
Bieg Tropem Wilczym Rumia 2018

Za niespełna trzy tygodnie w ponad 360 polskich i zagranicznych miastach odbędzie się 7. edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Wydarzenie, które jest swoistym hołdem dla żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, zagości także w Rumi. Trwają zapisy.

Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim upamiętnienie Polaków, którzy zapisali się na kartach historii w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, a także propagowanie biegania jako optymalnej formy aktywności fizycznej. Długość trasy co roku wynosi 1963 metry. Dystans związany jest z datą śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, którym był poległy w 1963 roku Józef Franczak. Zmieniają się natomiast sylwetki Polaków, których biografie są upowszechniane w ramach projektu. W tym roku, w ramach 7. odsłony biegu, wspomniane zostaną następujące postacie: Jerzy Stawski (kapitan Wojska Polskiego i Konspiracyjnego Wojska Polskiego), Władysław „Siła” Nowicki (żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”), Barbara Otwinowska (sanitariuszka i łączniczka AK), Antoni Heda (dowódca oddziałów partyzanckich ZWZ i AK), Leon Lech Breynar (Paweł Jasienica, oficer Armii Krajowej) oraz Stanisława Rachwałowa (wywiadowczyni polskiej konspiracji).

Bieg odbędzie się 3 marca. Uczestnicy wystartują o godzinie 12:05 spod Ronda Armii Krajowej, a zakończą rywalizację przy hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na każdą osobę, która ukończy bieg, będzie czekać pamiątkowy medal oraz ciepły posiłek.

Lista uczestników ograniczona jest do 650 osób. Pobiec może każdy, kto opłaci wpisowe w wysokości 20 złotych – bez względu na wiek. Pakiet startowy obejmuje m.in. koszulkę przedstawiającą jedną z upamiętnianych postaci. Elektroniczne zapisy przyjmowane są do 25 lutego.

Organizatorami wydarzenia są: MOSiR Rumia, Urząd Miasta Rumi, SALOS Rumia, Fundacja Wolność i Demokracja oraz The North Event. Honorowy patronat nad biegiem objął przewodniczący Rady Miejskiej Rumi Ariel Sinicki.

W zeszłorocznej edycji biegu, który odbywał się na terenie Rumi, uczestniczyło 700 osób. Była to jedna z największych w Polsce, pod względem frekwencji, odsłona tego wydarzenia. Wśród biegaczy można było zauważyć osoby w każdym wieku – od niespełna dwuletnich dzieci, przez młodzież, aż po seniorów. Najszybsi ukończyli bieg w zaledwie kilka minut.

https://www.youtube.com/watch?v=z3xYOf-zS4Q

mat. prasowe UM Rumi

Powiązane tematycznie

Event motoryzacyjny i wsparcie Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci

Redakcja

W Potęgowie powstanie Akademia przedszkolaka

Redakcja

Ugoda w sprawie rozwiązania umowy na budowę fragmentu drogi na Pomorzu

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie