Znamy laureatów nagrody burmistrza Rumi za całokształt dokonań w dziedzinie upowszechniania kultury w roku 2020. Komisja konkursowa doceniła trzy artystki: Katarzynę Szczepańską, Teresę Płotkowiak oraz Beatę Went. Uroczyste wręczenie nagród z udziałem przedstawicieli władz miasta odbyło się 4 lutego w Miejskim Domu Kultury.
Ze względu na sytuację epidemiczną oraz związane z nią obostrzenia gala odbyła się w kameralnym gronie. Nagrody i podziękowania za dotychczasową działalność wspólnie wręczyli laureatom: wiceburmistrz Piotr Wittbrodt, przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Wozniak oraz gospodarz spotkania i dyrektor Miejskiego Domu Kultury Agnieszka Skawińska.
Biografie nagrodzonych:
Teresa Płotkowiak – ukończyła kierunek grafika na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej A
kademii Technik Komputerowych w Gdańsku oraz specjalizację grafika projektowa na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wielokrotnie otrzymywała nominacje i stypendia, w tym z ramienia ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; marszałka województwa pomorskiego; prezydenta Gdańska oraz rektorów uczelni, które ukończyła. Zdobywczyni I miejsca w ogólnopolskim konkursie na plakat „Chory, taki sam jak ja”, organizowanym przez Life Festiwal Oświęcim; II miejsca w konkursie Studencka Grafika Roku organizowanym przez ASP w Gdańsku, a także I nagrody ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w XV konkursie na plakat o tematyce związanej z ochroną własności intelektualnej. Wielokrotnie była finalistką międzynarodowych konkursów na plakaty i formy graficzne. Autorka 8 wystaw indywidualnych i współautorka wielu wystaw zbiorowych – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Uczestniczka plenerów i warsztatów w zakresie fotografii, grafiki artystycznej oraz różnych technik druku. Od 2019 roku prowadzi własną działalność „Ty i Ja – Otwarta Przestrzeń dla Sztuki” oraz pracuje jako dydaktyk w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.
Katarzyna Szczepańska – absolwentka Szkoły Ceramiki „Ceramiq”. Ukończyła kursy i warsztaty m.in. w zakresie kształtowania bryły, konstrukcji prac, toczenia na kole garncarskim, tworzenia pigmentów z tlenków, różnych technik szkliwienia i zdobienia, a także użycia metali szlachetnych. Od 2018 roku prowadzi własną pracownię „Pure Clay”, gdzie wytwarza użytkowe i artystyczne przedmioty ceramiczne. W 2020 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację projektu „Na styku rzemiosł – gdzie garncarstwo spotyka się z plecionkarstwem” oraz stypendium z budżetu województwa pomorskiego na realizację projektu „Ceramika z morskich fal”. Ma na swoim koncie wirtualne i żywe wystawy prac.
– Prowadzę pracownię garncarską w Rumi, wytwarzam ceramikę użytkową, tocząc ją na kole garncarskich. W najbliższych miesiącach będę przygotowywać się do otwarcia sklepu internetowego, dlatego cała moja obecna praca jest podyktowana tym procesem wytwórczym. Równocześnie wnioskuję o różne stypendia i dotacje na aktywność kulturalną, która jest drugą gałęzią mojej działalności. Jeśli uda mi się wygrać konkurs, planuję zorganizować cykl rozmów z pomorskimi twórcami na temat materiałów i pracy rzemieślniczej –
Beata Went – od ponad 20 lat jest pracownikiem Miejskiego Domu Kultury w Rumi, gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jej sekcja plastyczna jest najliczniejsza w mieście, a być może nawet w województwie – tygodniowo w zajęciach uczestniczy około 200 osób. Pod jej okiem dzieci i młodzież doskonalą swój warsztat, czego efektem są liczne obrazy. Podopieczni Beaty Went zdobywają nagrody na konkursach plastycznych – od szczebla powiatowego po rangę międzynarodową. Część jej wychowanków ukończyła już wyższe uczelnie plastyczne w kraju oraz za granicą. Spośród nagród, które zdobyli jej podopieczni, wymienić można:
- I miejsce w międzynarodowym konkursie plastycznym Paryż 2002,
- IV miejsce w międzynarodowym konkursie plastycznym Olimpiada Londyn 2012,
- zdobycie nagród głównych w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zachowaj trzeźwy umysł” w latach 2009, 2010, 2011 i 2015,
- nagroda w 49. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym – Japonia 2019.
mat. prasowe UM RUMI