Kultura Za miedzą

Rumia: za wkład w miejską kulturę

Znamy laureatów nagrody burmistrza Rumi za całokształt dokonań w dziedzinie upowszechniania kultury w roku 2020. Komisja konkursowa doceniła trzy artystki: Katarzynę Szczepańską, Teresę Płotkowiak oraz Beatę Went. Uroczyste wręczenie nagród z udziałem przedstawicieli władz miasta odbyło się 4 lutego w Miejskim Domu Kultury.

Ze względu na sytuację epidemiczną oraz związane z nią obostrzenia gala odbyła się w kameralnym gronie. Nagrody i podziękowania za dotychczasową działalność wspólnie wręczyli laureatom: wiceburmistrz Piotr Wittbrodt, przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Wozniak oraz gospodarz spotkania i dyrektor Miejskiego Domu Kultury Agnieszka Skawińska.

– Prowadzenie jakiejkolwiek działalności kulturalnej w tych dziwnych czasach jest niezwykle utrudnione, ale jednocześnie znacznie bardziej potrzebne i cenne. To dzięki waszej twórczości kolejne pokolenia mogą poznawać świat i lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Bardzo wam za to dziękuję i życzę wszelkiej pomyślności, inspiracji oraz energii niezbędnej do realizacji kolejnych pomysłów na rzecz lokalnego życia kulturalnego – powiedział wiceburmistrz Piotr Wittbrodt.

Biografie nagrodzonych:

Teresa Płotkowiak – ukończyła kierunek grafika na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej A

kademii Technik Komputerowych w Gdańsku oraz specjalizację grafika projektowa na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wielokrotnie otrzymywała nominacje i stypendia, w tym z ramienia ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; marszałka województwa pomorskiego; prezydenta Gdańska oraz rektorów uczelni, które ukończyła. Zdobywczyni I miejsca w ogólnopolskim konkursie na plakat „Chory, taki sam jak ja”, organizowanym przez Life Festiwal Oświęcim; II miejsca w konkursie Studencka Grafika Roku organizowanym przez ASP w Gdańsku, a także I nagrody ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w XV konkursie na plakat o tematyce związanej z ochroną własności intelektualnej. Wielokrotnie była finalistką międzynarodowych konkursów na plakaty i formy graficzne. Autorka 8 wystaw indywidualnych i współautorka wielu wystaw zbiorowych – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Uczestniczka plenerów i warsztatów w zakresie fotografii, grafiki artystycznej oraz różnych technik druku. Od 2019 roku prowadzi własną działalność „Ty i Ja – Otwarta Przestrzeń dla Sztuki” oraz pracuje jako dydaktyk w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

Katarzyna Szczepańska – absolwentka Szkoły Ceramiki „Ceramiq”. Ukończyła kursy i warsztaty m.in. w zakresie kształtowania bryły, konstrukcji prac, toczenia na kole garncarskim, tworzenia pigmentów z tlenków, różnych technik szkliwienia i zdobienia, a także użycia metali szlachetnych. Od 2018 roku prowadzi własną pracownię „Pure Clay”, gdzie wytwarza użytkowe i artystyczne przedmioty ceramiczne. W 2020 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację projektu „Na styku rzemiosł – gdzie garncarstwo spotyka się z plecionkarstwem” oraz stypendium z budżetu województwa pomorskiego na realizację projektu „Ceramika z morskich fal”. Ma na swoim koncie wirtualne i żywe wystawy prac.

Prowadzę pracownię garncarską w Rumi, wytwarzam ceramikę użytkową, tocząc ją na kole garncarskich. W najbliższych miesiącach będę przygotowywać się do otwarcia sklepu internetowego, dlatego cała moja obecna praca jest podyktowana tym procesem wytwórczym. Równocześnie wnioskuję o różne stypendia i dotacje na aktywność kulturalną, która jest drugą gałęzią mojej działalności. Jeśli uda mi się wygrać konkurs, planuję zorganizować cykl rozmów z pomorskimi twórcami na temat materiałów i pracy rzemieślniczej – 

Beata Went – od ponad 20 lat jest pracownikiem Miejskiego Domu Kultury w Rumi, gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jej sekcja plastyczna jest najliczniejsza w mieście, a być może nawet w województwie – tygodniowo w zajęciach uczestniczy około 200 osób. Pod jej okiem dzieci i młodzież doskonalą swój warsztat, czego efektem są liczne obrazy. Podopieczni Beaty Went zdobywają nagrody na konkursach plastycznych – od szczebla powiatowego po rangę międzynarodową. Część jej wychowanków ukończyła już wyższe uczelnie plastyczne w kraju oraz za granicą. Spośród nagród, które zdobyli jej podopieczni, wymienić można:

  • I miejsce w międzynarodowym konkursie plastycznym Paryż 2002,
  • IV miejsce w międzynarodowym konkursie plastycznym Olimpiada Londyn 2012,
  • zdobycie nagród głównych w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zachowaj trzeźwy umysł” w latach 2009, 2010, 2011 i 2015,
  • nagroda w 49. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym – Japonia 2019.

mat. prasowe UM RUMI

 

 

 

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x