Rumia: KACZKOMATY zmieniają kaczkom dietę
Ciekawostki Ekologia Za miedzą

Rumia: KACZKOMATY zmieniają kaczkom dietę

Kaczki są nieodłącznym elementem rumskiego krajobrazu. Obecność tych wodnych ptaków, a zwłaszcza możliwość ich dokarmiania, często stanowi atrakcję dla rodzin spacerujących wzdłuż Zagórskiej Strugi. Takie wizyty powodowały, że dieta zwierząt opierała się głównie na szkodliwym dla nich pieczywie. Sytuację tę mają zmienić pojawiające się w mieście kaczkomaty.

Biały chleb, którym najczęściej karmione są kaczki, zawiera dużo soli, węglowodanów oraz białka. Nadmiar tych związków organicznych jest szkodliwy dla zdrowia. Ponadto pieczywo szybko wchłania wodę, przez co pleśnieje i staje się trujące. Dlatego też dieta, która długotrwale bazuje na chlebie, powoduje u kaczek szereg różnych schorzeń, doprowadzając nawet do deformacji skrzydeł, a w konsekwencji do śmierci.

Wrzucając chleb do stawu, szkodzimy jednak nie tylko kaczkom. Rozkładające się na dnie zbiorników wodnych pieczywo może sprzyjać rozwojowi grzybów, bakterii oraz glonów, które nie tylko zatruwają inne gatunki, ale też przyciągają szkodniki, w tym szczury. Co więcej, w zanieczyszczonej wodzie rozrastają się toksyczne zakwity, obniżając estetykę zbiornika i powodując nieprzyjemne zapachy.

Pod koniec lipca Urząd Miasta Rumi zapytał mieszkańców poprzez media społecznościowe, czy chcieliby, aby w miejskiej przestrzeni pojawiły się kaczkomaty. Miała to być odpowiedź na coraz powszechniejsze dokarmianie tych zwierząt, przynoszące więcej szkody niż pożytku. Okazało się, że niemal wszyscy komentujący poparli ten pomysł, dlatego pracownicy urzędu podjęli odpowiednie kroki. Niemal od razu udało się nawiązać kontakt z przedsiębiorcą zainteresowanym montażem edukacyjnych urządzeń wydających zdrową karmę dla ptaków.

W czwartek 19 listopada kaczkomaty stanęły w trzech punktach – dwa na terenie parku Starowiejskiego i jeden przy ul. Dąbrowskiego. Wszystko, co trzeba zrobić, aby skorzystać z ptasiego bufetu, to włożyć monetę do wrzutnika, podstawić rękę pod dozownik i wykonać pełen obrót pokrętła – wówczas otrzymamy garść ziaren, którymi śmiało można częstować kaczki. W przypadku jakichkolwiek problemów z urządzeniem, wystarczy skontaktować się z firmą odpowiedzialną za ich montaż i konserwację, skanując kod QR.

mat. prasowe UM Rumi

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie