Image default
Polityka Wersje i kontrowersje

Ruch Miejski Wspólna Gdynia przywróci kąpielisko przy Polance Redłowskiej?

Wielu mieszkańców Gdyni z sentymentem wspomina nieistniejącą już przestrzeń publiczną – baseny przy Polance Redłowskiej. Funkcjonujący od 1949 roku do początku lat dziewięćdziesiątych kompleks był miejscem spędzania wolnego czasu dla kilku pokoleń gdynian. Odbudowa basenów w nowej formie, by znów służyły mieszkańcom i turystom, jest postulatem Ruchu Miejskiego Wspólna Gdynia i przyszłego kandydata na prezydenta miasta – Zygmunta Zmudy-Trzebiatowskiego.

Swoją decyzję o powstaniu Ruchu i zamiarze startu w wyborach nieprzypadkowo stowarzyszenie ogłosiło właśnie na Polance Redłowskiej, uznając ją za miejsce szczególnie istotne dla gdynian. Kolejne spotkania z mieszkańcami to znaczenie potwierdziły.

Kompleks basenowy przy Polance Redłowskiej składał się z pływalni o imponujących rozmiarach 50 na 20 metrów i ponad 10-metrowej wieży do skoków. Całość uzupełniał basen dla dzieci, szatnie, natryski, trybuny oraz część socjalna. Miejsce to było tłumnie odwiedzane aż do ostatecznego zamknięcia na początku lat dziewięćdziesiątych. Od wielu lat miasto bezskutecznie usiłuje sprzedać grunt po basenach. W ich miejscu powstać miał między innymi hotel, jednak do rozpoczęcia budowy na szczęście nie doszło.

Sprzedaż terenów przy Polance niezgodna z miejskimi dokumentami?

Podstawowym kierunkowym dokumentem planistycznym każdej gminy jest Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy (SUiKZP). Na str. 64 SUiKZP miasta Gdyni znajduje się zapis, według którego „teren dawnych basenów wraz z przyległościami to miejsce przeznaczone na MORSKI PARK KOMUNALNY – obejmujący Polankę Redłowską wraz z lasem Komunalnym, do granicy rezerwatu przyrodniczego Kępa Redłowska. Idea parku projektowanego w latach 70-tych na obszarze 47,5 ha dla 35 tys. użytkowników nie została dotąd zrealizowana. (…)”.

Obszar Morskiego Parku Komunalnego obejmuje dawny kompleks odkrytych basenów, korty tenisowe, dawny stadion MZKS „Arka” wraz z planowanym drugim boiskiem.

„Zwracamy uwagę, że próba sprzedaży kompleksu dawnych basenów przy ul. Ejsmonda 1 stoi w sprzeczności z ideą przeznaczenia w Studium tego terenu pod Morski Park Komunalny” –stwierdza Michał Szatybełko,urbanista, członek RMWG. „Czy zamiast pozbywać się najatrakcyjniejszych gruntów gminnych w celu zbudowania kolejnego hotelu, nie lepiej stworzyć publicznie dostępną przestrzeń rekreacyjną dla wszystkich mieszkańców i turystów?” – dodaje Przemysław Barszczewski, przedsiębiorca, członek RMWG.

Ruch Miejski Wspólna Gdynia przywróci kompleks przy Polance Redłowskiej mieszkańcom?

Pomysł polega na przywróceniu funkcji rekreacyjnych temu niezwykle ważnemu dla gdynian miejscu. Plan dopuszcza odbudowanie pływalni wraz z infrastrukturą towarzyszącą – szatniami, natryskami czy trybunami, a także dodanie nowych atrakcji, na przykład placu zabaw, stanowisk do gier. Teren jest na tyle duży, że można zrealizować tam równocześnie różne funkcje – tym bardziej, że mieszkańcy zgłosili nam sporo ciekawych pomysłów wartych rozważenia. Co ważne, cały kompleks miałby pozostać w rękach samorządu, co będzie gwarantem dostępności dla wszystkich zainteresowanych, i utrzymania jedynie symbolicznych opłat za wstęp.

Zagospodarowanie terenów Polanki Redłowskiej i przywrócenie im dawnego blasku to temat szczególnie ważny dla mieszkańców blisko ćwierć milionowego miasta, którzy chętnie i licznie spędzają czas na terenach nadmorskich. W mieście tak licznie odwiedzanym przez turystów, promującym się hasłami „Gdynia rodzinna” i „Gdynia sportowa” kilka odkrytych (np. z wodą morską) basenów w nowoczesnej formule będzie niewątpliwie odpowiedzią na wielokrotnie przez lata zgłaszane potrzeby.

„Chcemy stworzyć atrakcyjne miejsce dla wszystkich mieszkańców. Podobne obiekty można znaleźć w innych miastach w Polsce i sprawdzają się świetnie” – zapewnia Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski.

„Pozwoliłem sobie w tej sprawie skierować interpelację do Prezydenta Gdyni, deklarując pełną współpracę przy realizacji projektu stworzenia na Polance Redłowskiej atrakcyjnej przestrzeni publicznej” – dodaje.

Wizualizacja widoczna na grafikach to przykład tego, jak mogłoby wyglądać zagospodarowanie kąpieliska przy Polance Redłowskiej. Jest efekt pracy inżynierskiej obronionej w Sopockiej Szkole Wyższej, 2015/2016 Pana Jerzego Stiasnego, promotor – dr inż arch. Bogna Lipińska

Katarzyna Data-Złoch

Powiązane tematycznie

44. FPFF: „Solid Gold” wycofany

Kultura i rozrywka

Publicysta Adam Chmielecki nowym prezesem Radia Gdańsk

Redakcja

330 mln dywidendy dla Lipska – Gdańsk jak Zabłocki na mydle

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie