Na sygnale

Anakonda na sygnał „rozbitek na morzu”

fot. .facebook.com/GBLMW

W poniedziałek o godzinie 5.01 dyżurujący lotnicy wystartowali śmigłowcem W-3WARM na sygnał ratowniczy „rozbitek na morzu”.

Z otrzymanych informacji wynikało, że prawdopodobnie w morzu, na akwenie Zatoki Puckiej znalazło się dwóch mężczyzn, przemieszczających się wcześniej łodzią o długości 3,5 metra.

Już w nocy, poszukiwania prowadziły także jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa: Sztorm i R20, a także Straży Granicznej i WOPRu.

Po starcie z lotniska, załoga, dowodzona przez st. chor. szt. Waldemara Domańskiego, nawiązała łączność ze służbami koordynującymi akcję poszukiwawczą i przystąpiła do przeszukiwania rejonu, wzrokowo oraz przy użyciu kamery termowizyjnej.

Z powodu zużycia paliwa śmigłowiec lądował na lotnisku startu o godzinie 7.11. Po odtworzeniu gotowości i zmianie załogi, o godzinie 7.54 do rejonu poszukiwań wystartowała kolejna Anakonda, z załogą dowodzoną przez kpt. pil. Marcina Chałubińskiego.

W trakcie poszukiwań, około godziny 9.20 dostrzeżono wzrokowo, unoszące się pod powierzchnią wody, ciało jednego z poszukiwanych mężczyzn i przekazano jego położenie do jednostek nawodnych.

O godzinie 9.45 załoga lądowała ponownie na lotnisku w Babich Dołach, odtwarzając gotowość śmigłowca. Po zatankowaniu śmigłowiec wystartował po raz trzeci i przed godziną 12.00 załoga wzrokowo zlokalizowała ciało drugiego, poszukiwanego mężczyzny.

Oznaczono miejsce pławami sygnalizacyjnymi i asekurowano w zawisie do momentu podjęcie ciała przez jednostki nawodne. Lądowanie na macierzystym lotnisku nastąpiło o godzinie 12.00

Źródło: http://blmw.wp.mil.pl/pl/1_513.html

Powiązane tematycznie

Marszałek województwa pomorskiego z sześcioma zarzutami

Redakcja

Terytorialsi niosą konkretną pomoc

Redakcja

Terroryzm nadal poważnym zagrożeniem na terenie UE – raport Europolu

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie