Polityka Z Gdyni

Rekordowa frekwencja w wyborach do Europarlamentu

Ponad połowa gdynian zagłosowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego // fot. Dorota Nelke

57,38 procent – tyle wyniosła frekwencja w Gdyni w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbyło się w niedzielę, 26 maja. W wyborach wzięło udział w sumie 106 645 osób. Tegoroczna frekwencja jest o ponad 20 procent wyższa od tej z poprzednich wyborów do Europarlamentu w 2014 roku.

Liczba uprawnionych do głosowania w naszym mieście to 185 804 osoby. We wszystkich gdyńskich Obwodowych Komisjach Wyborczych wydano w sumie 106 645 kart wyborczych. Udział w głosowaniu na posłów, którzy będą nas reprezentować w Parlamencie Europejskim przez najbliższe 5 lat, wzięło zatem 57,38 procent gdynian.

To, jak dotąd, najwyższa frekwencja w tych wyborach w naszym mieście. W 2014 roku w wyborach do Europarlamentu zagłosowało 36,15 procent mieszkańców Gdyni. Tegoroczna frekwencja jest również wyższa od średniej wojewódzkiej. Na Pomorzu wyniosła ona 47,24 procent.

Najwięcej osób, w stosunku do liczby uprawnionych, oddało swój głos w lokalu wyborczym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Nagietkowej 73. Frekwencja wyniosła tam 68,07 procent. Na drugim miejscu uplasował się lokal wyborczy w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Pawiej 31. Tam zagłosowało 67,16 procent osób uprawnionych. Na trzecim miejscu znalazł się lokal umiejscowiony w Zespole Wczesnej Edukacji nr 1 przy ul. Wiczlińskiej 33, gdzie frekwencja wyniosła 67,11 procent.

W Gdyni wybory wygrał Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska z poparciem na poziomie 57,40 procent.

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość zajął drugie miejsce z wynikiem 25,77 procent.

Na trzeciej pozycji uplasował się Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia, który poparło 7,78 procent głosujących.

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja – 4,27 procent głosów,

Komitet Wyborczy Kukiz’15 – 2,46 procent,

Komitet Wyborczy Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski – 1,22 procent oraz

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem – 1,11 procent głosów.

Kandydaci, którzy uzyskali największą ilość głosów w Okręgu 1 i będą reprezentować województwo pomorskie w Parlamencie Europejskim przez najbliższe 5 lat to: Magdalena Adamowicz z Koalicji Europejskiej, Anna Fotyga z Prawa i Sprawiedliwości oraz Janusz Lewandowski z Koalicji Europejskiej.

Autor: Magdalena Czernek//Gdynia.pl

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cisovian
Cisovian
28/05/2019 14:08

Tak oto obłuda i hipokryzja PIS-u została ukarana, szkoda tylko, że w innych regionach nie doszli do tego samego wniosku. Gdynia najbardziej demokratycznym miastem. I co ty na to? HORAŁO!

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie